Iznogud je jedan od najboljih humoristickih strip serijala, i uopste jedan od najboljih stripova bilo koje vrste. I crtacki i scenaristicki je na nivou Asteriksa, sto ne moze da preterano cudi s obzirom da je scenarista bio isti covek.
(A opet, taj isti Goscinny je bio zaduzen i za velik broj Lucky Luke epizoda, sto je osrednji serijal sa prosecnim crtezom i tupavim humorom vise orijentisanim ka klincima. Ali sta ja znam? Talicni Tom je na Balkanu popularniji od Iznoguda - sto me naravno ne cudi, jer je Talicni sa svojim mnogo primitivnijim humorom daleko pristupacniji od Iznoguda koji je neuporedivo ludji, originalniji, inteligentniji i duhovitiji. Uostalom, TT je vestern, sto mu kod domace publike daje prednost nad daleko zanimljivijim Irakom srednjeg veka... Vecinu ljudi originalnost odbija, a komfor im predstavlja ono sto je vec ustaljeno i sto odmah i lako razumeju. TT je popularan za slicne razloge kao prejadna humoristicka serija Only Fools & Horses tj Mucke, koja takodje profitira od niske inteligencije prosecnog gledaoca. Mucke je jedna od najjadnijih TV komedija ikad, totalno sranje, bedno u svakom smislu. Ali to je ono sto raja voli: jeftine i predvidljive fazone na nivou ameba.)
Kad kazem isti scenarista, to se odnosi na prvobitnog scenaristu Asteriksa i Iznoguda. Kao sto je Albert Uderzo nastavio Asteriksa posle Gosinija tako je i Tabary odlucio sam da se bavi scenarijima posle Gosinijeve smrti. Kao da su oba crtaca "izucili skolu" od Gosinija pa su bili u stanju i sami da se snalaze? Odnosno Tabary je definitivno radio sve scenarije od 15. albuma nadalje, dok za Uderza vec ne mogu biti siguran.
Ne mogu biti siguran jer Uderzo je bio tezak smrad i olos od coveka, u svakom smislu. Konkretno u ovom slucaju se radi o tome da je njegov (jos uvek totalno nepoznati) brat Marcel Uderzo radio tush i kolor na velikom broju Asteriksa - a da pritom nije bio ni pominjan na albumima, a nije dobijao ni procenat od ogromnih profita. (Radi se o multi-milionskim tirazima, i to samo u Francuskoj a kamoli u citavom svetu.) Tretirati na ovakav nacin nekoga ko ti nije rod je vec prejadno, ali ovako iskoriscavati nekog blizeg clan porodice je odlika psihopata i shljama. Braca Uderzo su se kad-tad morali posvadjati, sto je i logicno kada je u pitanju trulez kao sto je to bio Albert. Zato i imam neke sumnje da je Albert pisao sve scenarije nakon Gosinija; mozda je placao nekoga krisom ili su mu pomagali sa strane, ko stigne. Mozda: jer ne tvrdim nista, samo nagadjam. Koliko je bio dobar Marcel? On je nacrtao kratku epizodu 12 Zadataka, koja se objavila u Stripoteci. Crtez je gotovo identican Albertovom... Pritom je ilustrovao citavu zadnju stranu u epizodi Asteriks u Belgiji a ni tu se nigde ne pominje.
Sto se tice Tabarija, njegovi scenariji su veoma dobri. Moje neskromno misljenje je da su na istom ili slicnom nivou kao i oni od njegovog malog nosatog prethodnika/kolege. On je iskljucivo pisao duge BD-standard price, dok je velika vecina Gosinijevih scenarija radjena za kratke price, koje obuhvataju prvih 11 albuma. Od 12. albuma nadalje Iznogud se vise ne bavi kratkim epizodama. (Ne racunajuci Kosmarne Iznogude, koji su maltene zasebna stvar.) Prvih 13 albuma je pisao Goscinny, a sve ostale Tabary. (Opet, ne racunam u to Kosmare.)
Da budem precizniji, Tabary je sve pisao/crtao od 15. do 27. albuma, a onda je crtanje preuzeo njegov sin ciji je talenat limitiran, da se diplomatski izrazim. Sto se mene tice, Iznogud se sa tim 27. brojem i zavrsava, a ovi kvazi-Iznogudi posle toga su za kompletno ignorisanje jer s njima nemaju nikakve veze ni Tabary ni Goscinny, a jos su pritom sranje... Slicno je sa ovim novokomponovanim Asteriksima, koji su za razliku od novih Iznoguda crtacki prilicno dobri ali sadrzajno su gomila politicko-propagandnog smeca koji nisu u duhu sa prvobitnom idejom serijala.
Imamo i zavrzlamu sa redosledom prica - a to je usko povezano i sa kvalitetom Tabarijevog crteza. Tabary, bas kao i npr Franquin (i mnogi drugi kvalitetni karikaturni crtaci), nije bio preterano dobar u svojoj najranijoj fazi. Stoga su prve epizode neuporedivo slabije od onog sto je stvarao u 70im, 80im i 90im. 1962-1966 mu je crtez bio mnogo manje elegantan, a pogotovo je (glavne) likove crtao totalno inferiorno u odnosu na kasnije periode. Na slici gore je odlomak iz 2. albuma, price nacrtane iz tog ranog perioda. Iznogud kao i Kalif izgledaju mnogo drugacije - i to jako lose. Iznogud deluje suvise "stakorski", sitno i neupecatljivo u odnosu na njegove kasnije verzije. I Kalif je mnogo manje zanimljiv. Iznogudov sluga je previse "realno" nacrtan. Meni toliko smeta taj raniji crtez da veoma retko citam te epizode. Slicno je i sa Frankanom: njegove ranije albume uopste ne konstatujem...
Sto znaci da sam preskocio prvi (i drugi) integral i kupio sam samo ove kasnije?
Nazalost, nije tako jednostavno... Kao sto vec rekoh, ovde je zavrzlama u pitanju. Francuski izdavac (Dargaud valjda) je upravo iz ovog razloga (?) odlucio 1966. da ne izbacuje serijal po hronoloskom redosledu, vec nabacano - namerno mesajuci losije nacrtane epizode sa onim daleko boljim iz kasnijih godina. Iz ovog razloga imamo veliku fluktuaciju u crtezu od epizode do epizode, a to traje cak do 10. albuma. Los/slabiji crtez moze da se nadje u svih prvih 10 albuma - umesto samo u prvih 3-4 kao sto bi bilo da su isli redom. Tek od 11. albuma vise nema loseg (starog) crteza, a to je zato sto tada otprilike i prestaju kratke price a zamenjuju ih one duge standardne koje sve poticu iz dobrih crtackih era.
Konkretno, u ovom prvom integralu se prva dva albuma skoro kompletno sastoje od losije nacrtanih prica, dok je treci album vecinski dobar. Kad kazem "dobar" mislim na neki nivo koji je daleko bolji od onog prvobitnog (na slici) - ali malo slabiji od crteza kakav postaje kasnije. Drugim recima, Tabary nije najednom naucio bolje da crta, vec se postepeno razvijao, od price do price. Medjutim, ako se ne varam, moze se slobodno reci da je veci kvalitativni skok usledio negde 1967. ili 1968. Od tada nadalje je sve veoma dobro pa onda i odlicno.
Da rezimiram: Iznogud se prvi put pojavio 1962. u nekoj reviji, a onda se tek 1966. krenulo sa BD-ima. Ti albumi nisu isli originalnim redosledom, vec navrat-nanos, bez puno logike. Cilj je bio da se ranije (slabe/losije) epizode rasire na sto vise albuma.
Ja licno sam preskocio prvi integral Carobne Knjige, i uzeo odatle samo treci album - koji je izdao Darkwood zajedno sa CK pre 5-6 godina, kada su izbacili samo prva 4 albuma a onda iz nekog razloga stali. Bookglobe je takodje bio poceo sa individualnim originalnim albumima pa je stao kod 10. broja. Neshvatljivo je da je ovaj serijal dva puta zapocinjan a onda obustavljan, kao da se radi o nekom obskurnom sranju. Mada, mozda je prodaja kod DW/CK serijala bila slabija upravo zato sto su objavili samo tu najraniju fazu koja ima dosta osrednjeg crteza i slabije price. Sve ostale integrale imam, osim naravno 10. jer taj ne sadrzi nista od Jean Tabarija. Moja preporuka su integrali 2 do 9, a vi radite sta hocete...
A i bilo je je*eno vreme da napokon i ovde izadje Iznogud - u kompletu, sve, i to tek nakon vise od 55 godina postojanja ovog stripa! Zaista sramota... Jer za razliku od Asteriksa, koji je manje vise objavljivan u celini u Jugoslaviji, od Iznoguda su ovde nekad izlazile samo ranije epizode, npr mnoge od tih kratkih prica - i to nikada u boji. To znaci da na Balkanu i dalje ima najmanje 15ak albuma koji se do nedavno nikada nisu bili pojavili ovde! Neverovatno...
Sta ste cekali, klosari? |
No comments:
Post a Comment