Friday, October 9, 2020

Druuna - Serpieri


Druuna 1

Vrsta: 1. integral

Epizode: 1-2  (Morbus Gravis / Delta)

Crtez/scenario: Paolo Eleuteri Serpieri

Izdavac: System Comics (2017)

Premijerno: 1986/1987 

Cena: 1900

Dimenzije: 33.7 x 24.6 cm, HC

Br strana netto: 124 

Tiraz: 500

Zanr: sci-fi, erotika, soft porn

YU istorijat: Decije Novine

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Kakvo pitanje... 

Rasprodato? Da.

Crtez: 10/10

Scenario: 8/10 

Ciljne grupe: pubertetlije, esteticari, fanovi Akse i Zetari 

Prednosti: odlican crtez, zabavna prica, zanr

Minusi: nista posebno

Legendaran naucno-fantasticno-sisni serijal koji je jos uvek u toku, cak vise od 30 godina od svog prvog albuma. Ali posto je Serpijerov crtez toliko zahtevan ima "samo" 10 epizoda do sada, ukljucujuci i jedan prequel. Odnosno, to je mozda samo deo razloga zasto nema vise epizoda, jer ako je jedan Don Lawrence uspeo da izbacuje i po dva visoko-kvalitetna Storma godisnje (koji su doduse standardne BD duzine) onda bi valjda i Paolo trebalo da moze da izda bar jedan na svake dve godine, sto bi do sada znacilo najmanje 15 epizoda. (Doduse, Lawrence nije pisao scenarije, tako da je imao vise vremena za crtez...)

Celokupan serijal je nedavno kompletiran u Srbiji, u ovom odlicnom izdanju i formatu, nazalost po nimalo povoljnim cenama. Vise o tome u opisu 5. integrala, odnosno "integrala".

Veliku gresku prave stripofili koji tvrde da se Druuna svodi samo na sise i qrac. Pogotovo ove dve prve epizode to vrlo jasno opovrgavaju. Iza Druninih obilatih grudi - koje pokrivaju bar trecinu skoro svakog panela - postoji prava sci-fi radnja, i to ne ona debilna zlikovci-vs-dobrice sa piu-piu-beng laserskom pucacinom vec nesto sasvim drugacije; nesto u fazonu filmova Dark City (1998) i Matrix (1999), koji su se verovatno "posluzili" temama odavde. (Mnogi od vas ste u zabludi da je Matrix veoma originalan film, ali on je skoro citav sacinjen od ideja pokradenih iz raznih izvora. Zato je i toliko glup i precenjen film uprkos dobroj premisi, dok je Dark City odlican.) Druuna je sci-fi misterija zapravo, i to poprilicno kompleksna, bar za sci-fi zanr. Ta kompleksnost je pomalo mac sa dve ostrice, ali vise o tome kasnije...

SPOJLER: Radnja ima samo jednu vecu nelogicnost, a to je pojavljivanje Sastara u 2. epizodi. Nije uopste jasno zasto je ziv so obzirom da ga je u 1. epizodi upucala Druna.

Sa crtacke strane nemam nikakve znacajnije zamerke, sem da u par navrata proporcije tela nisu precizne. Na strani 76, u donjem panelu, Druna deluje suvise sitno, kao neka devojcica od 13 godina, a na strani 106, u srednjem panelu, njena leva ruka je manja nego sto bi trebala da bude. Takodje imam manju kritiku za kolor; nekim stranama dominira samo jedna boja npr crvena, sto je kompletno nelogicno i bespotrebno. Uopste receno, ja bih ovaj strip obojio malo raznovrsnije, sa malo jacim bojama. Naravno, od dva zla (premalo kolora i previse kolora) daleko je manje zlo kada je kolor suptilniji i bledji nego kada je crtez natopljen a time i neretko unisten ili makar osakacen. 

Druuna 2

Vrsta: 2. integral

Epizode: 3-4  (Stvorenje / Mesozderka)

Crtez/scenario: Paolo Eleuteri Serpieri

Izdavac: System Comics (2017)

Premijerno: 1990/1992 

Cena: 1900

Dimenzije: 33.7 x 24.6 cm, HC

Br strana netto: 118 

Tiraz: 500

Zanr: sci-fi, erotika, soft porn

YU istorijat: Decije Novine

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Ovde postoje dva glavna lika, i blizanci su. 

Rasprodato? Da.

Crtez: 10/10

Scenario: 8/10 

Ciljne grupe: pubertetlije, esteticari, fanovi Akse 

Prednosti: odlican crtez, zabavna prica, zanr

Minusi: nista posebno

Dok su prve dve epizode eventualno sluzile kao inspiracija filmu Dark City, ove naredne dve pozajmljuju od The Thing, Invasion of the Body Snatchers, i Alien. (Idiotski nazvan Osmi putnik kod nas pre 40 godina - a potom cak i Osmi putnik 2 i 3, kao da se u svakom narednom delu nanovo radi o nekom osmom putniku tj uljezu.) Prema tome, ove dve epizode su manje originalne, jer su navedeni filmovi tematski banalniji od Dark City, ali su samo za nijansu manje zabavne od prve dve.

Prve tri epizode su vec dovoljno zamumuljene tj zakomplikovane, uz mnostvo (ne)resenih misterija i velikih pitanja, ali cetvrta tek krece sa preterivanjem. U 4. prici radnja skace maltene nasumicno iz jednog sna u sledeci, iz jedne dimenzije u drugu, iz jedne iluzije u drugu, i time se postize haos i konfuzija. Na kraju price stvari postaju jasnije, ali stice se opsti utisak da ima previse nezavrsenih niti u serijalu. Serpieri ocekuje da citaoc popamti sve te podradnje, ideje, likove i obrte, kojih ima pregrst - a to je prakticno nemoguce. Dok stignete do 3. integrala tj 5. epizode, serijal je toliko iskomplikovan da je cak i tesko analizirati nivo logike u serijalu, jer radnja je sve vise i vise kao lavirint.
Otezavajuca okolnost za citaoca je i to sto svaka naredna epizoda ne nastavlja tacno gde je prethodna zavrsila vec od neke druge lokacije ili cak druge neke vremenske tacke i/ili dimenzije.

Zanimljivo je da je Serpieri Drunu osmislio ne kao neku odurnu, stereotipicnu, muskobanjastu "kick-ass bitch" (kako to feministicko-levicarski Holivud praktukuje u gotovo svakom svom moronskom akcionom/sci-fi filmu ovog veka), vec kao uglavnom bespomocnu nimfomanku totalno zbunjenu desavanjima oko sebe. (Doduse, ponekad ni citaoci nisu mnogo manje zbunjeni.) Ona nikada ne pribegava nasilju (sem u retkim slucajevima kada se na kratko lati oruzja); cak ni ne nema oruzje sa sobom. (A gde bi ga i drzala s obzirom da je iglavnom gola?) Njoj jednostavno nije u prirodi da se mlati i da ubija, a to je cini ne samo daleko zenstvenijom od androgenih glupaca a-la Mila Jovovic (i kompanija) vec i mnogo realisticnijom. Ono sto (mahom maloumne) feministkinje nikako ne kapiraju je da nasilna, hladnokrvna zena vesta u borilackim vestinama nema trunke zenstvenosti, a zenstvenost pripada zenama, ne muskarcima, loncima ili sherpama. Zato se i zove zenstvenost. Naravno, javna tajna je da da feministkinje (i feministi - da, ima i takvih kuropacenika!) i ne zele da zene ostanu zenstvene vec da se "izjednace" sa muskarcima u svemu: zato i propagiraju demaskulinizaciju kompletnog muskog roda da bi ih spustili na nivo zena, a zenama namecu prihvatanje raznih uloga koje im ne stoje, a i koje cesto ni ne zele. Feministkinje nisu emancipovale zene, vec su ih unistile odnosno krece se sve u tom (suprotnom) smeru, odnosno smehotresan rat protiv evolucije i biologije. Ali to je vec neka druga prica...

To da je Druna mnogo realisticniji zenski lik od tipicnih modernih superheroina je veoma ironicno, jer Druuna je ponekad meta podsmeha kao preterano seksualno iskarikiran strip. Ti isti balvani kojima je Druuna suvise "jeftin strip" ne kritikuju girl-power serijale koji zgoljave motke od 50 kilograma predstavljaju kao opake, spretne, neunistive ubice. Upravo je taj savremeni prikaz mrsave, anoreksicne, kokainske modelsice kao zestoke ratnice meni daleko veca smejurija i apsurd i od najvece gluposti u ovom serijalu. Jeste seks preteran i suvise ucestao u Druuni, ali Druna je barem predstavljena kao senzualna zena, sa zenskim manirima i ponasanjem, a ne muskim. Te muskobanjaste (a premrsave!) moderne heroine su zene samo striktno sa bioloskog stanovista; jer fakticki nemaju skoro nikakve zenske osobine - sem visokog glasa. (A ponekad cak ni to.)

Jeste tacno da Druuna ima previse seksa, ali se to donekle da oprostiti jer serijal ima i radnju, i to prilicno anti-simplisticku radnju sto je susta suprotnost tipicnim grrl-power stripovima i filmovima novijeg doba koji su totalno banalni i stereotipicni. A to me dovodi do kljucnog razloga zasto feministkinje (i ljigavi muski liberali) ne vole Druunu: jer Druna ne samo da cesto ima seks vec i uziva u njemu, cak i kad je seks na prisilu. Seks kao sam cin stavlja zenu u podredjen polozaj muskarcu (ona je pasivna, on aktivan) sto zestoko nervira feministkinje - zene koje su inace mahom rugobe, frustrirane raspustenice i frigidne spodobe pune mrznje prema muskarcima. One okrivljuju sve svoje nedostatke na suprotni pol jer svaka egoisticna budala i svako malo samozivo dete nikada ne prihvata licnu odgovornost za svoje greske, mane ili propuste vec uvek trazi dezurnog krivca, a u politicki-korektnom svetu pre-orvelijanske danasnjice to je gotovo uvek beli muskarac. (Ali to je vec neka druga prica, o kojoj dublje razglabam na mom politickom blogu...)

Sto se crteza tice, kao da je za nijansu impresivniji od prvog integrala. Medjutim, ima nekih faza nekonstantnosti. Npr strana 91 kao da je uzurbano nacrtana; poredite je samo sa mnogo kvalitetnijim crtezom koji sledi na narednim stranama. Ili gornja polovina 124. strane koja takodje oskudeva u detalju a time i stilisticki manjka. Takodje sam pronasao jos jedan primer "vanproporcionalne" Drune, a to je na strani 79, u sredini, gde joj je glava suvise mala u odnosu na telo. Ali to se da oprostiti Serpijeriju, s obzirom koliko cesto ju je maltene savrseno ilustrovao.
Scenografija je impozantnija u ovom 2. integralu jer radnja vise nije limitirana samo u jednoj lokaciji, zatvorenoj i klaustrofobicnoj. Npr strane 11-15, 56-57 i 109-113 nude neke drugacije viste koje dodju kao osvezenje i odmor posle niza veoma slicnih lokacija. Vecina radnje se odvija u nekim raspadajucim zatvorenim prostorima koji su u fazonu Alien odnosno previse slicni. Pomalo je steta sto Serpieri nije cesce ubacivao vizuelnu tj scensku raznolikost, jer ovo je ipak strip a ne roman.


Druuna 3

Vrsta: 3. integral

Epizode: 5-6  (Mandragora / Afrodizija)

Crtez/scenario: Paolo Eleuteri Serpieri

Izdavac: System Comics/Lokomotiva (2019)

Premijerno: 1995/1997 

Cena: 2500

Dimenzije: 33.5 x 24.6 cm, HC

Br strana netto: 107 

Tiraz: 500

Zanr: sci-fi, erotika, hardcore porn

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Ma nema golotinje u pornografiji...

Rasprodato? Ne.

Crtez: 10/10

Scenario: 6/10 

Ciljne grupe: pubertetlije, esteticari, fanovi Akse 

Prednosti: odlican crtez, zabavna prica, zanr

Minusi: nista posebno

Po prilozenim tablama se vidi da je Druna ne samo skromno odevena vec da je strip skromno obojen, onako vise "elegantno" i oskudno kao na primer Korto Malteze, sto znaci susta suprotnost modernom, "fabrickom" kolorisanju koji se sastoji od unistavanja detalja (a time i sustine stripa) sa prekomernim natapanjem neatraktivnih nijansi boja; moderni stripovi su uz to i kompjuterski farbani, zato i deluju vestacki, plasticno, jadno. Ako ste iskusni stripofil a ipak ne kapirate o cemu pricam, onda ste mozda pomalo autisticni jer samo ljudi sa "nedostatkom" mogu a da ne primete koliko je nacin bojenja stripova propao u ovom veku. Uzmite bilo koji noviji album od Marvel/DC ili onaj odvratni novo-ofarbani Inkal (koga je izdao upravo System Comics) pa ce vam biti jasno o cemu je stvar. Mozda se kod Druune pomalo preteruje sa nedovoljno boje, ali bolje i to nego da strip izgleda kao holivudski film - ili kao LEGO kockice. Ili kao slikovnica za decu - sto najvise odgovara marvelindijancima.

Ove dve epizode prvi put nude cistu pornografiju bez cenzure sto drasticno pojeftinjuje serijal. Zato je 5. epizoda unbedljivo najslabija od prvih 6. Mandragora se cak vecinski sastoji od besmislenih seks scena propracenim kretenskim izjavama raznih likova o svojoj seksualnoj napaljenosti, a to je steta. Ali sta ocekivati od jednog Italijana? Pogotovo jednog koji je bio sredovecan kada se odlucio na ovaj nepotreban potez. Medjutim, vec u sledecem integralu Serpieri se vraca soft pornu, mozda zbog kritike.

Serpieri kao da je sa 5. epizodom hteo da potvrdi preostre kritike serijala. Umesto da eventualno smanji seks pokazujuci da je ovo pravi sci-fi serijal, on je uradio obrnuto: pojeftinio je Druunu drasticno.

SPOJLERI: Prica pocinje sa jos jednim u nizu snova, a nakon njega Druni se nabacuje plavusa iz 2. integrala koja je iz jos uvek nerazjasnjenih razloga opsednuta seksom. Ona mazi Druni dzanu, i to bez ikakvog povoda, cisto jer to Serpijeriju tako odgovara, a pritom se brod nalazi na pocetku opasne zaraze odnosno nije bas idealno vreme za posadu da se zajebava i lozi. Drunu salju u neku vrstu kome s ciljem da udje u um Luisa/Sastara, a to Serpijeriju daje za pravo - nazalost - da se bavi seksualnim perverzijama jos vise, da ne kazem skoro iskljucivo. 
Na strani 28 neko cudoviste siluje zenu, sto nema blage veze s radnjom, a ubrzo na strani 35 Druna postaje svedok kako neka zarazena, mumificirana zena/mutant oralno zadovaljava nekog lider bande (jos jedan u nizu kompletno nebitnih, prolaznih likova). Na strani 38 Druna nailazi na drevnu pornografsku statuu koja od nje iziskuje debilni, napaljeni komentar, a na narednoj strani "zena-mumija" joj nudi neku suknjicu da navuce (ne pitajte me zasto, pogotovo sto je totalno prozirna), a onda iskomentarise onako bas kretenski kako zbog Drune pocinje da sumnja da mozda postaje lezbejka.
Vec na strani 41 krece sledeca seksualna orgija, koja traje do 45. strane: tu Druna krece da siluje(!) muskarce a da toga nije ni svesna. (Necu da vam otkrijem zasto, ali ekstremna kombinacija nasilja i perverzije je u pitanju.) Onda jedan od njih krene da siluje nju, dok ona stenje kako uziva u silovanju i bolu. Barem je ova citava scena donekle vezana za tajnim sastojkom antiseruma kojeg Druna trazi (mandragora), tj bar nije besciljna seks scena ubacena tek tako da bi bilo jos prcanja.
Ubrzo zatim na strani 49 sledi po ko zna koji put silovanje Drune od strane nekog monstruma tj mutiranog doktora iz 1. epizode, a sve to na monitoru veoma ljubomorno prati neka starija polu-naga gospodja dok joj jedna robinja lize dzanu.
Na strani 54 baba bicem kaznjava tu sluskinju po guzici dok trabunja o blagodetima sado-mazohizma. Na strani 57 Druna je poslata u sobu kod jednog okovanog pastuva; Druna, uprkos tome sto zna da ce covek umreti cim zavrsi seksualni cin, se napali cim ga ugleda, kao neka mentalno ostecena nimfomanka. (Jedno je voleti seks a nesto sasvim drugo biti uspaljen kao retardirana zver sa nula na sto, u sekundi. Apsurd.) Na strani 58 uspaljena Druna krece u akciju, a muskarac biva zverski ubijen - da bi se napravila mandragora.

Eto, da ne bude da preterujem da je gotovo citava epizoda samo niz seks scena, da je mrsava premisa samo izgovor za razno seksualno-perverezno nasilje. Radnja je tanka: Druna trazi naziv tajnog sastojka. Nazalost, jer ima nekih zanimljivih sci-fi fazona cak i u ovoj relativno slaboj epizodi. Serpieri lukavo upetljava seks, nasilje i perverzije u radnju, cineci da seks (uglavnom) bude direktno povezan s pricom, ali sumnjam da je ova epizoda posebno popularna, zbog svoje preterane jeftinoce a i pomalo debilnosti.

Crtez je u 5. epizodi nesto slabiji nego u ranijim pricama. Likovi su nacrtani s manje detalja, manje impresivno.

Serijal ima dosta perverzije i nasilja. A i nekoliko scena silovanja. To sto Druna uziva u silovanju sigurno ne cini Serpijerija popularnim u izvesnim krugovima... Npr ubedjen sam da Fibra nikada ne bi izdala ovaj serijal, jer vlasnik Fibre je neprikosnoveni komunista, cenzor koji retko izdaje stripove koji krse osnovna nacela politicke korektnosti (u ovom slucaju zene kao "seksualni objekti" tj "ponizavanje" zena) ili koji zastupaju desnicarska politicka stanovista. (Ovog drugog tek nema kod Fibre. Markos voli slobodu govora, ali iskljucivo ako se ta "sloboda" poklapa sa njegovim stavovima.)
I meni je apsurdno da Druna voli da je siluju. U odbranu Serpijerija, slabo je poznata cinjenica da mnoge zene imaju fantazije silovanja a da o tome nikome ne pricaju. Medjutim, jedno je imati mazohisticku fantaziju a nesto sasvim drugo je pozeleti je i u uzivati u njoj i na javi. Tako da iako (donekle) branim nameru da se prikaze nesto cega u popularnoj kulturi i literaturi skoro uopste nema, jer je tabu, ipak je presmesno da jedna normalna devojka kao sto je Druna uziva u takvim gadostima. Pogotovo sto je ovo ipak samo sci-fi a ne neka debilna cista erotika.

Sama radnja je najkasnije u 6. delu pocela da se vrti pomalo u krug, umotovajuci se sve vise u klupce koje se nikako ne moze odmotati tj celokupna prica postaje zaista preterano konfuzna i zamumuljena. Osnovni koncept postaje sve komplikovaniji i nerazumljiviji kako serijal odmice, jer se Serpieri bukvalno stalno poigrava sa pojmom realnosti - sta je stvarno, sta nije, te se Druna cesto nailazi u situacijama u kojim nije sigurna ni gde je, ni kad je, ni da li uopste postoji...
Pomalo je steta sto Serpieri nije zaokruzio tu citavu pricu zapocetu u Morbus Gravis, a onda krenuo sa kompletno novom avanturom, recimo u 5. ili barem 6. delu, vec umesto toga pravi krugove oko krugova u lavirintu zvanom Druuna. Korben pravi istu gresku u Den-u, u smislu da ne zavrsi jednu avanturu da bi zatim zapoceo neku sasvim drugu nego komplikuje bespotrebno razvlaceci je u beskonacnost.

6. epizoda je nesto bolja, jer ima manje seksualnih eskapada tj vise prave radnje. A vec pomenuta Serpijerijeva navika da konstantno komplikuje serijal ide toliko daleko da se na strani 79 upetljao u sopstvenom scenariju! SPOJLER: Tu on pravi kardinalnu scenaristicku gresku, jer cim se Sastar pojavi on crncu kaze da se nalazi u Druninom snu - a onda vec u sledecem kadru tvrdi da je ono sve ipak Luisov san. Takva idiotska kontradikcija je zapravo veoma solidan dokaz da ni sam Serpijeri nije  vise znao gde udara, jer je toliku salatu od radnje uspeo da napravi. Postavlja se retoricko pitanje: ako autor ne zna sta se desava, odnosno nije gospodar sopstvene price, kakve tek onda sanse ima citaoc da isprati sve ovo?
Prvih 20-25 strana je obecavajuce, sa finom lokacijom, ali onda krece kompletno nepotrebna seksualna avantura koja zauzima cak 5 strana a nema bas nikakve veze sa radnjom tj nista joj ne doprinosi. Druna zatim upoznaje svoju dvojnicu - sto je maltene kopiranje istog fazona koji je vec koriscen u 4. epizodi. Pri susretu dve Drune mi opet dobijamo kupus od objasnjenja, u smislu da je sve Luisov san ali da i Druna u njemu sanja. Znaci opet san u snu, i slicne zavrzlame.
Nemam ja u sustini nista protiv tripoznih radnji, cak ih i volim zapravo, ali scenario bi mi bolje legao da je logican i razumljiv. Ono sto je Sastar izbrbljao na 79. strani je i dalje glupost, doduse, jer on nije pravio razliku izmedju osnovnog tj prvobitnog sna i sna unutar sna.
A opet, Serpieri ima i neke inteligentne dijaloge i zapazanja, uglavnom izmedju Doktora (autoportret btw) i kojeg god drugog lika. Serpijeri koristi neke Frojdovske fazone da opravda toliku kolicinu seksa, jer toboze se Druna i crnac nalaze u Luisovoj zemlji snova a tu jednostavno mora da bude mnostvo ne samo seksa vec i perverzija. Mnoge seks scene u serijalu nisu uopste seksi jer Serpieri ubacuje razne perverzije, mozda upravo neke njegove licne fantazije. Kad vec forsira seks, a glavni lik je prelepa crnka, sto onda ne moze seks da bude normalan? Nego Serpieri smatra za nuzno da ubacuje neke hermafrodite, napaljena cudovista, i forsira neke ultra-jeftine lezbo fazone koji podsecaju na one najgore americke pornicare. Jedno silovanje, OK, ali kada se Druna cesto primorava na seks to onda postaje glupo.

Da li bi serijal bio manje uspesan da Druuna ima 90% manje seksa a time vise radnje i ozbiljnosti? Nisam bas siguran. Da glavni zenski lik moze bit nag skoro sve vreme a da ne bude nepotrebne pornografije dokazuje Aksa. Zetari je po meni pravi balans lake erotike i sci-fi/fantasy radnje.

Druuna 4

Vrsta: 4. integral

Epizode: 7-8  (Zaboravljena planeta / Klon)

Crtez/scenario: Paolo Eleuteri Serpieri

Izdavac: System Comics/Lokomotiva (2020)

Premijerno: 2000/2003 

Cena: 2500

Dimenzije: 33.5 x 24.6 cm, HC

Br strana netto: 122 

Tiraz: 500

Zanr: sci-fi, erotika, soft porn

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Druuna znaci vime na latinskom.

Rasprodato? Ne.

Crtez: 10/10

Scenario: 7/10 

Ciljne grupe: pubertetlije, esteticari, fanovi Akse 

Prednosti: crtez, zanr, ludilo

Minusi: pornografija, konfuzna radnja


Druuna 5

Vrsta: 5. integral

Epizoda: 9  (Doneta vetrom)

Crtez/scenario: Paolo Eleuteri Serpieri

Izdavac: System Comics/Lokomotiva (2020)

Premijerno: 2018 

Cena: 2300

Dimenzije: 33.5 x 24.6 cm, HC

Br strana netto: 55 (!) 

Tiraz: 500

Zanr: sci-fi, erotika

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Druna je nudistkinja, sve je receno.

Rasprodato? Ne.

Crtez: 

Scenario:  

Ciljne grupe: pubertetlije, esteticari, fanovi Akse 

Prednosti: 

Minusi: ekstremno nerealna cena

Ovaj album ne nameravam da kupim. Odnos strana/dinar je apsurdno visok, mozda i rekordan u svetu balkanskog stripskog izdavastva, skuplji i od tipicnog BD-a na Zapadu. Vec su bili povisili cenu za 3. i 4. integral za citavih 30%, a da pritom nisu povecali broj strana. (Da ne govorimo o tome da vec kec i dvojka nisu bili povoljni, mada su najjeftiniji u serijalu.)

Ako uporedimo peticu sa nulom, koja ima slican broj strana tj takodje samo jednu epizodu - a kosta znacajno manje sa 1400, to znaci da su ovaj 5. deo poskupeli za citavih 65% u odnosu na taj broj! 

A tek da ne pricam da sve cene navedene na ovoj strani nisu pune cene vec vaze samo za striparnice. Pune cene za knjizare se krecu negde oko 3000 din po broju, mozda i vise za novije integrale.

Vrhunac alavosti je dostignut i postignut kod ovog zadnjeg albuma kojeg iz gore navedenih razloga ne nameravam da kupim jer je 2300 dinara za 55 strana jedne epizode (ne racunam dodatke kao skice i slicne kojestarije) frapantno bezobrazna cena.

Od kada se Lokomotiva prikljucila izdavanju ovog serijala (od 3. albuma nadalje), cena je skocila. Zato sto su vozovi po prirodi pohlepni? Pojma nemam sta bi mogao biti drugi razlog sem klasicne pohlepe, ali bojkotujem svaki vid bezobrazluka. Verovatno su izdavaci isli logikom "ko je kupio ostalih 5 albuma taj ce morati da uzme i ovaj zadnji sa presmesnom cenom da bi kompletirao serijal", samo sto se tu grdno varaju. Nece svi. Ja na primer necu. Meni bas ta zadnja 10. epizoda nista ne znaci. 


Druuna 0
Vrsta: prequel

Epizoda: 0  (Anima)

Crtez/scenario: Paolo Eleuteri Serpieri

Izdavac: System Comics/Lokomotiva (2017)

Premijerno: 2016 

Cena: 1600

Dimenzije: 33.7 x 24.6 cm, HC

Br strana netto: 66 

Tiraz: 500

Zanr: sci-fi, fantazija, erotika

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Kakvo pitanje...

Rasprodato? Da.

Crtez: 10/10

Scenario: 6/10 

Ciljne grupe: pubertetlije, esteticari, fanovi Akse 

Prednosti: odlican crtez i kolor

Minusi: radnja nije posebna

Ovaj broj dugo nisam mogao da nadjem, jer je bio nestao iz prodavnica ranije ove godine. Mnogi su pogresno verovali da je rasprodat, ne znajuci pravi razlog zasto fali. Izdavac je imao rezervu kopija u magacinu ali, koliko sam ja cuo, nekoga je u toj (dez)organizaciji mrzelo da ih izvadi i posalje novi kontingent striparnicama/knjizarama. Tako da ove nularice nije bilo vise od pola godine - iako je zapravo bilo. Vlasnik se navodno vadio na to da je na odmoru ali izgleda da je ipak stari dobri balkanski trulez razlog za ovo. Prosto neverovatno. Cemu stancuju stripove uopste ako ih posle mrzi da ih stave na prodaju? Zasto se uopste bave onda izdavastvom?

A opet, ova izdanja Druune su odlicna, to im se mora priznati, jedan od redjih ovoliko kvalitetnih izdanja ovog relativno neozbiljnog izdavaca. Veliki format, genijalne naslovnice, odlican papir, dobar font - sve je na nivou. (Sem sto su ovi Lokomotivini brojevi 3, 4 i 5 za koji milimetar kraci, i malo tamniji na rikni. Ne zelim da cepidlacim, ali fascinantno mi je da izdavac nije bio kadar da zadrzi identicnu nijansu boje.)

Citava ova epizoda je bez balona, odnosno bez teksta, bas kao i ova tabla. Jeste da je prica pomalo prosecna i besciljna ali je veoma lepo prelistavati strip bez ikakvog teksta, jer u stripu crtez treba da sam govori, a neretko stripovi idu u drugu krajnost: imaju previse brbljanja i/ili naracije, previse ekspozicije, sto je upravo slucaj u ostatku serijala. Ovaj album ima najlepsi kolor od svih integrala.

Ove epizoda inace nema blage veze sa Drunom, uprkos nekom traljavom pokusaju na kraju price da se Druna na silu poveze sa ovom radnjom. Nularica se nikako ne moze smatrati delom serijala, uprkos nazivu tj prevari, stoga nije nimalo bitno imati ovaj broj u smislu boljeg razumevanja iskomplikovane glavne radnje. Bice pre da je Serpijeri imao neku ideju za zasebnu pricu, za one-shot album, ali ga je mozda izdavac nagovorio da nekako to poveze sa Druunom radi bolje prodaje. Ali je definitivno preporucujem iz gore navedenih razloga.


https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/11/satrapi-ostala-hipsterska-sranja.html





Update: 16.12.2020.


Densaga (Den) - Richard Corben


 DENSAGA


DEN 1: NEVERWHERE

Vrsta: 1. deo

Crtez/scenario: Richard Corben

Jezik: engleski

Izdavac: Catalan Communications (1985)

Premijerno: 1973 

Platio: bese davno... negde 40 DM

Cena: od $70

Dimenzije: 29 x 22 cm, SC

Br strana netto: 104

Tiraz: nepoznat

Zanr: fantazija, light erotica

YU istorijat: Stripoteka

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne. 

Golotinja? Obospolna, full frontal.

Rasprodato? Da.

Crtez: 10/10

Scenario: 9/10

Ciljne grupe: esteticari

Prednosti: odlican crtez, fantastican kolor, neobicna prica, originalnost

Minusi: nije HC
Vrlo uticajan strip koji je bio ispred svog vremena, u najmanju ruku stilski, kada se pojavio sredinom 70ih u casopis/reviji Heavy Metal. Ali to nije razlog zasto ga cenim tako visoko, tj "pionirizam" meni nije apsolutno nikakav faktor u skupljanu/citanju/ocenjivanju stripova. Istim principom se vodim i kod muzike i filma; cenim ono sto je dobro a ne sto je "znacajno" u evolucionom smislu. Fetisisticku opsednutost uticajem ostavljam hipsterima kojima je to daleko bitnije.
Kao klinac sam se naravno divio ogromnim sisama koje je Korben skoro obavezno ubacivao u sve svoje ranije price i albume, ali to samo po sebi naravno ne bi bilo dovoljno. Korbenov svet je unikatan, odnosno razni svetovi koje je kreirao. BloodstarDen i Mutant World (sveta trojka) su svi sasvim razliciti, a opet ujedinjeni tom genijalnom kombinacijom neobicnog crteza i mastovitog kolora - koji je Korben sam radio u tom periodu.

Inace, verovali ili ne ima (derpana) kriticara koji smatraju da Korbenove zene imaju "preterano velike, groteskne grudi". Zanimljivo je da im smetaju velike grudi - a ne veliko Denovo spolovilo. Sve je jasno...
Derpani su smehotresni: oni bi radije anoreksicne motke, ravne k'o daske i bez oblina, kao Milla Jovovic na jos vecoj dijeti, tj oni bi da zene budu kao decaci od 15 godina...

Ima cak i bolida koji se zale da je Den seksisticki strip.
Kao prvo, koga zabole i da jeste. "Get over it", sto bi Ameri rekli. Dobri, stari, seksisticki stripovi... to su bila vremena!
Kao drugo, to sto Den zeli da prca zenke je obostrano, tj i one zele njega. Svaka politicki-korektna budaletina koja tvrdi da Korben "lose" prikazuje zene bazira svoj zakljucak na ultra-dubioznoj feministickoj pretpostavki da zene mrze seks. Jer samo po toj osnovi citaoc moze da zamrzi Dena, tj kao "silovatelja" i napaljenog napasnika nevinih i naivnih zena koje se gade kite. Ali posto i zenski likovi vole seks - u cemu je onda problem?
Trece, u nastavcima jedna od glavnih likusa je prikazana kao opaka nabildovana ratnica, znaci o cemu trtljaju te vecito ozlojedjene levicarske palamudonje? Lupetaju i zvanjkaju cisto da bi lupetali i zvanjkali: u kvalitetnim delima traze dlaku u jajetu a u govnima traze dijamante: esencija modernog zapadnog levicarenja/komunjarisanja.
Korben likove ne crta konzistentno. Isti lik moze da izgleda razlicito od panela do panela, uz nekoliko varijacija tipa face koje on odabere: taj nacin crtanja ja obicno osudjujem, to mi cesto smeta, uglavnom je znak ili lenjosti ili nesposobnosti, ali kod Korbena je to nesto sasvim prirodno, kao da je normalno da glavni likovi nemaju bas uvek istu facu.
A kod smo vec kod toga, nema mnogo crtaca "realisticnog" stripa koji tako dobro umeju da oslikavaju emocije kod svojih likova. Na primer Hermann i Vance (koji su inace sjajni) skoro uopste ne umeju (ili ne zele) da se fokusiraju na taj aspekt ljudi, te su njihovi likovi kao neki katatonicni autisticari sa samo 2-3 izraza lica. Korben nudi citav dijapazon; u njegovim albumima cete naci grimase kojih nema nigde, na kojim mu mogu i crtaci karikaturnih stripova pozavideti.
Za lica svojih glavnih likova cesto je uzimao svoje prijatelje i poznanike.


 DEN 2: MUVOVUM

Vrsta: 2. deo

Crtez/scenario: Richard Corben

Jezik: engleski

Izdavac: Catalan Communications (1986)

Premijerno: 1981 

Platio: bese davno... negde 40 DM

Cena: najmanje $60

Dimenzije: 28.5 x 21.5 cm, SC

Br strana netto: 103

Tiraz: nepoznat

Zanr: fantazija, light erotika

YU istorijat: nepoznato

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne. 

Golotinja? Da, obospolna, full frontal.

Rasprodato? Da.

Crtez: 10/10

Scenario: 10/10

Ciljne grupe: esteticari, fanovi Heavy Metal revije

Prednosti: odlican crtez, fantastican kolor, neobicna prica, originalnost

Minusi: nije HC
Kada govorim o svetom trojstvu ranih Korbenovih albuma, uvek se podrazumeva kada se spomene Den da se to odnosi na oba prva dela. Korben je kasnije dodao jos cetiri nastavaka, ali oni su ne samo crtacki slabiji vec i sadrzajno (mnogo) manje zanimljivi.
Mnogi hvalospevi Korbena, jos konkretnije ovog serijala, pominju kako je crtez daleko bolji od sadrzaja, koji je toboze shundkast i stereotipican. Mada je tacno da se Korbenovi raniji kolor albumi uzimaju prvenstveno zbog ilustracija/kolora, nije uopste tacno da je radnja u prve dve epizoda osrednja. Pogotovo ovaj drugi deo ima bas neke tripozne fazone. Ako cemo o klisheima - onda molim lepo da prvo pocnemo sa toliko nahvaljenom Tarzanu, Princ Valijantu, i raznoraznim superherojskim brabonjcima iz najvecih stripskih fabrika govana zvanih Marvel i DC. U poredjenju sa navedenim, Den je prakticno Mark Tvejn...
Kao sto vec rekoh u drugim "recenzijama", Korben je zabranio ponovno objavljivanje svojih ranih albuma tako da ove Den-ove mozete naci samo na stranim oglasima.


Den 3:

children of fire

Vrsta: 3. deo

Jezik: nemacki 

Crtez: Richard Corben

Scenario: Richard Corben 

Izdavac: Carlsen Comics (1993)

Premijerno: 1987-1988  

Platio: 25 DM

Cena: na nem 20-50 E

Dimenzije: 29.3 x 22 cm, SC

Br strana netto: 76

Tiraz: nepoznat

Zanr: fantazija

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Da, u drugoj prici. 

Rasprodato? Verovatno.

Crtez: 1. prica - 10/10, 2. prica - 7/10

Scenario: 1. prica - 10/10, 2. prica - 7/10

Ciljne grupe: esteticari, odrasli 

Prednosti: odlican crtez, fenomenalne boje, originalna prica

Minusi: ovo nije 5. vec 3. deo, druga prica ima slabiji crtez

Ovu epizodu sam bio preskocio, a razlog tome je u recenziji sledece epizode... Naknadno sam je procitao zbog greske izdavaca u redosledu objavljivanja epizoda.

Album se sastoji od dve sasvim razlicite price. Prva (44 strane) je vrh u svakom smislu, a u njoj nema ni Den-a ni Ket. Radnja se odvija u daljoj proslosti, a ispostavlja se da je prequel u pitanju, zbivanja pre 1. dela koja ukljucuju nekoliko zanimljivih objasnjenja sto se tice nekih od glavnih likova serijala.
Scenario je totalno neopterecen ljubavnim jadima Den-a i slicnim glupostima, sto je veliki plus. Ovde dobijamo neke nove likove, a radnja je opustena i neobicna. Da je Korben samo par imena i faca izmenio, 'ladno bi mogao da ovo izda kao neki deo Mutant World, ili kao kompletno zasebnu pricu.

Ovaj prvi deo je verovatno zadnji vrhunski rad Korbena iz njegovog najboljeg perioda jer tu jos uvek koristi color overlay tehniku koja zahteva puno vremena, a koju je ubrzo potom zapostavio - odluka koju je potom opisao kao veliko olaksanje. Veliko olaksanje za njega, razocarenje za njegove citaoce, jer vec drugi deo albuma vrlo jasno pokazuje koliko je slabiji njegov stil bez ove tehnike.

SPOJLERI:

Ovaj drugi deo (32 strane) je cudan. Saznajemo zasto je zenska Kil toliko nabildovana tj ona je ratnik neke vanzemaljske rase. (Ja sam sticajem okolnosti citao 4. deo pre 3.) Srece ponovo Mal-a iz prethodne epizode - koji sada lici na Den-a. Ali Kil ga oslovljava sa Mal. A neki monstrum ga naziva Den. I sta sad? I zasto je Zeg predstavljen kao teski olos? Zar nije on bio na Den-ovoj strani protiv zle kraljice u 2. delu? Da li je ova Kil ista ona nabildovana zenska iz 4. dela za koju Den smatra da je Ket?
Nista mi vise nije jasno. Prica je OK u smislu da je zanimljiva, ali uopste ne kapiram Korbenovu poentu u svemu ovome. Veoma konfuzna mu je ta citava zavrzlama sa identitetima glavnih likova. Ili ja nisam pohvatao sve detalje, a mozda je razmak izmedju citanja prva dva dela i ovih nastavaka bio prevelik. 


 Den 4: dreams

Vrsta: 4. deo

Jezik: nemacki 

Crtez: Richard Corben

Scenario: Simon Revelstroke / Corben 

Izdavac: Carlsen Comics (1992)

Premijerno: 1988  

Platio: 25 DM

Cena: na nem 20-50 E

Dimenzije: 29.3 x 22 cm, SC

Br strana netto: 78

Tiraz: nepoznat

Zanr: fantazija

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Da. 

Rasprodato? Verovatno.

Crtez: 3-8/10

Scenario: 4/10

Ciljne grupe: esteticari, odrasli 

Prednosti: neki delovi dobro ilustrovani, fine boje

Minusi: slaba prica, previse prepricavanja, delom los crtez
Ja sam - ne svojom greskom - krenuo sa ovim albumom posto sam bio nedavno procitao (ponovo) prvo dva Den albuma. Ispostavlja se da je ovo 4. a ne 3. deo - kako su ga Carlsen Comics predstavili! Sto znaci da sam preskocio 3. deo. Oni su ovaj 4. izdali kao 3. deo, 5. su izdali kao 4. deo, a onda tek izdali pravi 3. deo kao 5. deo!
Sve jasno?
Evo liste serijala Densaga onako kako ga su izdali Carlsen Comics. To je pogresan redosled. Cak i Bedetheque nudi ovaj pogresan redosled.

Evo pravog redosleda epizoda za citanje:

1. Die Reise nach Nirgendwo (Neverwhere)
2. Sturm uber Muvovum (Muvovum)
3. Kinder des Feuers (Children of Fire)
4. Das Haus des Schweigens (Dreams)
5. Die versunkene Welt (Elements)
6. Der Preis der Errinerung (The Price of Memories)

Nigde se ne pominje originalni naziv epizode u uvodu samog albuma, sto je vrlo neprofesionalno od ovog izdavaca. Jer da su lepo napisali Dreams, ja bih znao da ovo nije direktni nastavak 2. dela.

4. deo je totalno razocarenje za vecinu fanova serijala, dok je Korben bio presrecan sto je napokon prestao da radi overlay boje koje zahtevaju mnogo vremena. Nije shvatio da je na taj nacin u velikoj meri srozao svoj stil.

Ovaj album se sastoji od nekoliko delova (valjda 6), koji su nastali krajem 80ih, a stice se utisak da je album skrpljen iz raznih delova (pre nego nastavaka) bez veceg planiranja, bez inspiracije i bez konkretno definisanog koncepta.
Prvih 20-30 strana su crtacki dosta solidne, a radnja je OK, ali je obican akcioni strip bez mnogo korbenizama tj bez neke originalnosti. Medjutim, krajem tog poduzeg "introa" Den dobija udarac u glavu (od koga?) i onda krece nagli pad u crtezu, a jos vise u prici.

SPOJLERI:

Den je, naime, nekim cudom postao pihtijasti luzer, debela i depresivna, nesposobna mesina, klovn i meta sprdnje. Nikakvo objasnjenje kako je doslo do toga, sem nade citaoca da ce 5. deo sve da razjasni.
Nacin na koji je Den nacrtan je uzas. Lik dozivljava psiho-fizicki preobrazaj koji je nebulozan, nejasan i kompletna budalastina u svakom smislu. Ko je od dvojice scenarista zasluzan za ovu ideju, ne znam, ali koji god da je mora da je smrkao lepak - i to veoma jeftini - i to veoma dugo, ili je mozda bio resio da unisti serijal. Ili i jedno i drugo.
Prica je prilicno navrat-nanos, haoticna. Den se cesto vraca dogadjajima iz prva dva dela, a stice se utisak da su ta prepricavanja radnje samo nacin da se popune strane.

NO SPOJLERI:

Stilovi crtanja se konstantno menjaju; ne bas drasticno ali veoma primetno. Varijacija u kvalitetu, medjutim, je velika. Denova zenska Ket (ili ko vec) odjedanput dobija velike bicepse, izgleda ogavno. (Korben kao da se sprdao, jer nesto kasnije jedan lesinar komentarise kako Ket lici na "muskarca sa sisama", sto je vrlo precizan opis ove nove, muskobanjaste verzije Ket.)
Inace je kraj 80ih period kada Korbenov nivo znatno pada, a potom je prosla decenija dok se nije donekle vratio na svoj stari nivo. Odnosno nikada se nije vratio na nivo 70tih i ranih/srednjih 80tih ali se bio znatno poboljsao. Njegov output iz 90ih je ubedljivo najslabiji.

Posle prva dva dela takozvane Densage postoji pregrst kracih epizoda/nastavaka koji su kasnije objavljivani kao albumi, ali sa razlicitim duzinama, nazivima - bar koliko ja kapiram. Ja licno imam 4 ovih nastavaka, tj ukupno 6 delova - s negde 530 strana. To je citav serijal.


den 5: elements

Vrsta: 5. deo

Jezik: nemacki 

Crtez: Richard Corben

Scenario: Simon Revelstroke 

Izdavac: Carlsen Comics (1992)

Premijerno: 1988-1989  

Platio: 25 DM

Cena: na nem 20-50 E

Dimenzije: 29.3 x 22 cm, SC

Br strana netto: 78

Tiraz: nepoznat

Zanr: fantazija

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Da. 

Rasprodato? Verovatno.

Crtez: 7/10

Scenario: 7/10

Ciljne grupe: esteticari, odrasli 

Prednosti: Den vise nije krme, fine boje

Minusi: misicava zenska, velike margine, nije HC

Mnogo bolja epizoda od prethodne, sto mnogo i ne govori. Prilicno simplisticka akciona prica bez preterane originalnosti ili novina - koje odlikuju najbolje albume. Crtez je tipican za ovaj slab(iji) Korbenov period. Scenografija ne pati toliko od Korbenove lenjosti koliko likovi koji su ponekad nasvrljani brzinski bez dovoljno detalja.

SPOJLERI:

Ali OK, barem smo saznali zasto "Ket" ima telo kao Svarceneger: ispostavlja se da to nije ona. Nejasno je samo zasto i kako Den brka ove dve ribe, s obzirom da nigde ne pise da su one u srodstvu a kamoli blizankinje. To je prilicno glupo. Scena u kojoj Den srece obe zenske je prilicno tupava, a naivni dijalog je na nivou Flash Gordona.

Malo mi je i bezveze sto ove kasnije epizode Densage ne idu u neke druge tokove nego se rigidno drze istih zlikovaca i Nar kamenja. Mnogo bi bilo bolje zadrzati to kamenje ali promeniti radnju, ubaciti nove antagoniste.
Svet kojeg je Korben stvorio u prva dva dela deluje kao da je mnogo veci i zanimljiviji. To je negde ista greska koju je Serpieri napravio u Drunni, vrteci jednu te istu radnju u krug tokom citavog serijala, umesto da se stavi tacka na prvi ciklus prica a onda da se krene u neku sasvim drugu, sa nekim novim likovima. 


Den 6: densaga

Vrsta: 6. deo

Jezik: nemacki 

Crtez: Richard Corben

Scenario: Richard Corben (& Jan Strnad) 

Izdavac: Carlsen Comics (1994)

Premijerno: 1992-1994  

Platio: 25 DM

Cena: na nem 20-50 E

Dimenzije: 29.3 x 22 cm, SC

Br strana netto: 90

Tiraz: nepoznat

Zanr: fantazija

YU istorijat: -

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Da. 

Rasprodato? Verovatno.

Crtez: 7/10

Scenario: 4/10

Ciljne grupe: esteticari, odrasli 

Prednosti: kratke price, neobicne situacije

Minusi: katastrofalna razjasnjenja, konfuzna radnja, nelogicnosti

Nemacki naziv Der Preis der Erinnerung (The Price of Memories) se odnosi na prvu pricu. Zapravo, mogu se price nazvati po zelji, jer ovde je radnja toliko nejasna da sam cesto bio na ivici da odustanem od pokusavanja da shvatim ovaj serijal (kao celinu) vec da citam onako bezveze, kao zombi, i da samo obracam paznju na crtez.

SPOJLERI:

Ko je Mal? Zasto Mal ne krece da ubije Zega cim ga ponovo sretne? Saznajemo napokon da je Dan=Mal (te budalastine sa razlicitim imenima su uzas), ali Korben je napravio kretenizam od serijala time sto mnogi zenski likovi izgledaju identicno, a i nekoliko celavih muskih likova koji lice na Den-a, pa jos i slicnost izmedju imena. Scenario je jednostavno apsurdno zbrljan. Ne zna se ko pije a ko placa. Na pocetku serijala receno nam je da je Den stigao sa Zemlje u Neverwhere kroz neku masinu, a ovde dobijamo neko sasvim drugo objasnjenje njegovog porekla! Smejurija.

A najgluplje je to sto je Zeg prikazan kao teski psihopata i zlotvor koji bukvalno jede malu decu. Zasto je onda Den bio njegov saveznik u drugom delu? Uopste je ta kanibalisticka radnja odvratna i jadna, i sluzi kao dodatni dokaz da je Korben bio pogubljen u svojim namerama da nastavi serijal. Bolje da je crtao i pisao nesto drugo...

Crtez je bolji nego u prethodnih nekoliko Den-ova, ali i ovde ponekad bas brljavi. Nema one nekadasnje konstatnosti ali boje su bolje a i prikaz likova je opet nesto disciplinovaniji. Ali kao sto rekoh, radnja je sranje.



Corben: