Feminista
U uvodu kao i u pogovoru, Kramb pojašnjava svoje namere i opšti pristup biblijskom tekstu. Nažalost, iako to on nije izigrava istoričara, pa neretko palamudi o navodno zaboravljenom matrijarhatu. Za to ima više razloga: 1) levičar je, 2) papučić je; u braku je bio pod dominacijom svoje druge supruge, 3) jedan od seksualnih fetiša su mu snažne dominantne žene. On se zato uporno trudi da poveže patrijarhat sa nasiljem i usponom vojske. To je otrcan i lako osporavan marksistički kliše utemeljen u tvrdnji da su žene miroljubive i dobre a muškarci nasilni i zli. A istina je mnogo bliža suprotnom! Da su žene "vladale svetom" bilo bi krvi do kolena, tj još više, a progres ne bi postojao. Ali već sam dovoljno serendao o tome u drugim objavama, o tome kako levičari - koji su navodno za jednakost - dele sve demografske grupe na dobre i zle, na žrtve i na nasilnike. Prema tome žene su uvek žrtve i dobre, a muškarci ono obrnuto. Feminističke bajke za bolesne umove.
A pritom je u skoro svakoj marksističkoj diktaturi važila dominacija muškaraca! Drugim rečima, lažni feminizam komunjara može da zavara samo naivne retarde. Komunisti čim se domognu vlasti, u sekundi zaborave sva svoja ideološka načela, i ponašaju se identično kao Hitler - pa čak i mnogo gore od famozne nacističke budaletine. (Koji je uzgred rečeno bio socijalista... A, hej, i Musolini je bio socijalista pre nego što je otkrio da mu je fašizam ipak zabavniji.)
U kontekstu ovog stripa, Kramb je samo ilustrator, što se mene tiče, i nikada ne može biti ništa više od toga. On može da umišlja da je istorijski ekspert koliko god hoće, ali on to nije. I ja mogu da umišljam da sam treći faraon Egipta. Čovek može da umišlja šta god hoće - ali se istovremeno izlaže riziku podsmeha. Ja se Krambu često podsmevam, kad god lupeta gluposti u nekom svom stripu ili intervjuu. Njegovi pokušaji da unese levičarsku logiku 20. veka u kontekst drevne istorije su klasični potez antiistorijskog uma. A njegova sugerisanja kako je svet propao pre 2000-3000 godina zato što je prešao iz tobože balansiranog patrijarhata-matrijarhata u čist patrijarhat mogu samo da imponuju neupućene.
Ne postoje nikakvi arheološki dokazi, niti dokazi bilo kakve vrste, da je ikada postojao pravi matrijarhat. A to znači da su žene držale vlast i konce u svojim rukama na isti način kako su to radili muškarci. Ta budalasta ideja iznikla je u 19. veku od strane romantika (tj bolida), kao i "prvih" levičara. Ono zašta postoje dokazi je da su levičari potekli od papučića: za to postoje milioni dokaza... A naravno i zdrav razum nam to govori.
Naivčine kao što je Kramb brkaju postojanje ženskih bogova i moćnih carica/kraljica sa postojanjem matrijarhata. To su babe i žabe. Može neka carica da bude moćna koliko god hoće, ali na kraju muškarci su ti koji vode ratove za nju. Svi savetnici su joj muškurci. Matrijarhat ne može da postoji ukoliko se glavna vojna sila sastoji pretežno tj putpuno od muškaraca. Drugim rečima, neka hipotetična ženska vladarska elita može s lakoćom uvek da bude skinuta sa vlasti pučem. A istorija pokazuje da ako puč može s lakoćom da se izvede, onda se to često i desi. Muškarci mogu da porobe žene, ali ovo obrnuto nije moguće. Niti neka blaza domicaija zena. Poredak koji imamo u muslimanskom svetu u istoriji nikada nije postojao u obrnutom smislu. Ni blizu.
Evo praktičnog primera koji će možda zvučiti banalan, ali koji dočarava nerealnost matrijarhata. Zamislimo tri muškarca koje pre 3000 godina žene-vojnici izvode na pogubljenje. Za ženu koja ide na pogubljenje dovoljan je jedan, eventualno dva stražara da se ona ne bi oslobodila i pobegla. Za jednog muškarca, pogotovo snažnog, bile bi potrebne pet žene, čak i ako su naoružane. Ovaj primer ilustruje koliko bi bilo teško izvodljivo i komplikovano da se neki fiktivni drevni matrijarhat održi u praksi. Fizička nadmoć muškaraca možda nije toliko bitna u današnje doba - jer žena s mitraljezom može još i te kako da kontroliše grupu nenaoružanih muškaraca - ali u drevno doba je to bilo jednostavno totalno neizvodljivo. Tada je sirova snaga odlučivala primat i vlast.
A ideja da je mogao da postoji matrijarhat u kom su i vojske bile sačinjene od žena je tek kompletan idiotizam bez trunke mozga. Takva ženska vojska ne bi imala šanse protiv neke iole ozbiljne muške vojske. Što znači da bi takav poredak mogao da bude moguć samo ako je to hipotetično društvo postojalo u totalnoj geografskoj izolaciji, bez pretnji drugih plemena i grupacija.
A ne radi se samo o fizičkoj snazi, već i o samopouzdanju. Testosteron proizvodi veće samopouzdanje, i dokazano je da ga žene zato imaju manje od muškaraca. Zato uostalom žene imaju slabije političke stavove, odnosno lakše menjaju te stavove jer nisu sigurne u sebe. Zato muškarci više rizikuju a time i više dobijaju: zato su i glavni akteri u društvu, medju ostalim. A testosteron je samo deo hormonalnih razlika.
A da ne govorim o tome da je preživljavanje nekog plemena ili društva u drevno doba zahtevalo odlučnost i zdrav razum, barem koliko je to bilo moguće s obzirom da pričamo o ljudima (koji su generalno debili, i muškarci i žene). Muškarci su u proseku racionalniji i pragmatičniji, i daleko su više rođeni da vode nego da slede, nego što je to slučaj sa ženama. Još u pećinsko doba muškarac je branio ženu, a ne obrnuto. Pretpostaviti da je takav jedan prilično jasan poredak mogao totalno da se obrne u nekoj kasnijoj - a još uvek primitivnoj - eri kao što je Bronzana era je kompletno nerealno. Nije utemeljeno baš u nijednoj biološkoj, fiziološkoj, istorijskoj ili psihološkoj činjenici.
I dan-danas, čak i u ovom tehnološkom doba, sirova snaga odlučuje vlast, makar na mikro nivou. A u nekim primitivnijim državama bogami još uvek i na makro nivou. A da ne govorim o prirodi generalno. Zašto bi pre recimo 3000 godina muškarci - koji su u istom broju kao žene - dozvolili da ih porobi pol koji je znatno slabiji? "Dobrovoljno ropstvo" ne postoji, to bi tek bila lakrdija od teorije. Šta bi muškarci imali da dobiju iz takvog aranžmana? Zašto bi se svojevoljno odrekli velike prednosti koje imaju nad ženama, a time se odrekli i privilegija? Oni bi morali da imaju veoma jake beneficije da pristanu na tako nešto. Čistokrvna naučna fantastika.
Takva vrsta konfuzije je tipična kod socijalista, jer oni sve teme podjednostavljuju kad su komplikovane, a sve što je jednostavno iskomplikuju. Ovo ne kažem da bih ispao duhovit već je to zaista tako. Politiku pratim 40 godina (što naravno ne znači da sam ekspert i da sam uvek u pravu), a jednu od stvari koju sam zapazio relativno rano je kako levičari sve rade kontra logici, ignorišući činjenice. Valjda zato što ne mogu da se pomire sa ogavnom realnošću u kojoj žive. Ni ja ne mogu da se pomirim s tim da živim u ovakvom paklenom svetu koji je kompletno retardiran, ali zbog toga negirati realnost i kreirati filmove u svojoj glavi koji su nevezani s tim istim svetom - samo da bi se lakše izborio sa istim - to jednostavno ne mogu. To njima prepuštam; blago ludima i glupima...
Zato ja nisam levičar a naivni ljudi jesu... Desničar povremeno beži iz ružne realnosti, ali to radi time što čita knjige, gleda filmove ili uzme neki sport ili hobi. Levičari konstantno beže od realnosti, jer s njom ne mogu da se suoče ni na kom nivou. To je ključna razlika. To je jedan od razloga uostalom zašto levičari promovišu i romantizuju narkomaniju: ne vide nikakav problem s tim da se kukavički beži od reale, pa još uz sve rizike. (Mada postoje i drugi razlozi zašto su za legalizaciju droga.)
Moguće je da je tu ideju matrijarhata, direktno ili indirektno, Kramb pokupio od komunjare Engelsa koji je bio jedan od pionira ideje da su uzrok ratova patrijarhat. Idiotu Engelsu nikada nije palo na pamet da je ključni uzrok većine sukoba sama priroda u kojoj živimo: ograničen prostor, ograničeni resursi, divlja iskonska priroda čoveka i životinja, jak nagon ka preživljavanju i sve ostalo što je toliko očigledno a što su retardi kao Marks i Engels kompletno ignorisali. A ironija ne može biti veća kad uzmemo u obzir da su upravo komunistički režimi potvrdili nasilje muške vladarske elite! Drugim rečima, najveće nasilje ne potiče od muškaraca već od komunista.
Oduvek mi je bilo apsurdno verovanje da su religije bile krive za sve, na primer u Srednjem veku. Ljudska priroda je nasilna, a resursi su limitirani, prema tome je nebitno koji sistem izaberemo - nasilja ima uvek da bude. Od ovakvog paklenog kosmosa stvoriti Diznilend, u to mogu da veruju samo kompletni imbecili.
Dokaz da ne izvlačim previše značenja o Krambu iz par rečenica uvoda ovog stripa je njegov Art & Beauty album izdat 2016. U njemu Robert žestoko laprda o kompletnoj fizičkoj jednakosti između muškaraca i žena, a više o tome ima u recenziji, link dole. U više navrata govori o tome da su žene sposobne da u sportskom smislu budu jednake muškarcima u svemu. To bez ikakve dileme potvrđuje da je imao sve preduslove da veruje u fantaziju kao što je matrijarhat. |