Razočaravajuća budalaština tj "sprdnja", ili što bi idioti rekli - "dobra satira/parodija" špijunskog zanra. Dodje kao neka vrste lepotica&zver premise ispričane u kontekstu kompletno idiotske medjunarodne zavere.
SPOJLERI
Špijunski deo priče je nebulozan, i to kompletno. Kao prvo, zašto bi Archibald pristao da CIA sazna da je on ubica te da ga muče a potom ili ubiju ili ućuziraju? Kako može jedan iskusni bivši dupli špijun da pristane na tako kretenski plan? Idiotizam na kvadrat. Uostalom, ČIJI je on bio "dvostruki špijun" za vreme WW2? Za saveznike ili naciste? Ne kapiram zašto nema indikacija za ovo. Japanac, koji se s velikom lakoćom odriče svoje dužnosti/misije te pomaže Boldu, je totalno nejasan lik: njegovi motivi su čista magla, baš kao i njegova šenuta karakterizacija koja je u najboljem slučaju random.
A tu smo i kod organizacije minijaturnog "Mr Smitha", i njihov debilni motiv za ovu čitavu über-komplikovanu zavrzlamu: da navuku obe svetske sile na ivicu WW3... a razlog je... drum roll... samo da bi prodali više oružja!!! Gluplje ne može. To bi bilo kao kad bi čelnik FIFE bacio ogromnu bombu na neki fudbalski stadijum - ne bi li prodao što više flastera i zavoja ranjenima. Žalim što je poredjenje pomalo debilno, ali s obzirom o kakvom stripu se ovde radi... i više nego adekvatna analogija.
Pritom Trillo ukazuje na ekstremnu naivnost tj neupućenost u svetski poredak, u politiku, u Bliski Istok... Za njega CIA "vrše torturu kao i uvek" nad zatvorenicima, a Sovjetski špijuni se "nikada ne predaju". Arapi su "žrtve obmane" - a to valjda važi i za Arapskog lidera "pacifistu"(!!!) koji uzme mito od CIA da bi prešao na njihovu stranu! Znači apsolutno ništa ovde nema smisla, niti na političkom niti na logičkom nivou, sto znači da nema ni govora o satiri - bar ne inteligentnoj. Arapi nisu ničije žrtve: u to može da veruje samo imbecil sa 56 lobotomija, i to sve čekićima odradjenim.
Iz nekog misterioznog razloga (za sta se ne nudi ni trunka objašnjenja) Light ne oseća ni fizički ni emocionalni bol, a u tome je jos dodatno treniran od strane debilno osmišljene dibidus-kretenus organizacije Mr. Smitha, koji idu u ekstremnu krajnost ne bi li prodali više oruzja tj da zavade Sovjete i Amere. Kao da je krajem 80ih (kada je ovo smeće pisano) vladao mir na svetu te nijedna vlada nije naručivala oružje, pa je Smith morao da nekako proda svoje zalihe koje niko nije hteo. Joj, kako debilno... Kakva notorna glupost je izazvati WW3 (ili skoro) samo da bi se pojačala ta tako "slaba" prodaja oružja. Ako postoji neka industrija koja NIKADA ne moze da bude u recesiji to je upravo ova, a najmanje za vreme Hladnog rata.
Da li je Triljo prirodno retardiran, ili bio ekstremno lenj 1989., ili samo privremeno otupaveo - to ne znam. Znao je on i u izvikanom Alvar Majoru da ubacuje neke teške gluposti i nelogičnosti stoga nisam iznenadjen ovakvim izlivima moronizma, a ni ne čudi me preterano da je levičar: španski i argentinski crtači i scenaristi su gotovo svi levičari. Ima li nekog medju njima da odstupa od ovog ovčarskog klišea? Teško. Bar deluje da je levičar, sudeći po tome kako je ovde daleko gore prikazao Amere od Sovjeta. Možda je mislio da su gulazi vrsta gulaša? Ne bi bio jedina morončina koja veruje da je SSSR bio žrtva zapadne propagande, tj da je 95% zlodela pripisanih toj veštačkoj imperiji bilo 'izmišljeno" te da Rusi nisu niti maltretirali svoj narod, niti vršili multi-genocid, niti mučki klali milione ljudi u svojim sibirskim konc-logorima. Štaviše, takvih bolida ima veoma puno, i dan-danas. Debela ironija je sto je upravo suprotno od toga istina: Sovjeti su neuporedivo više proizvodili laži o Zapadu nego Zapad o Rusima, jer Zapadu nije bilo potrebno da puno lažu! Sasvim dovoljno je bilo da izveštavaju o pravom Sovjetskom Savezu, bez dodataka i izmišljotina, dok su Sovjeti morali stalno da lažu i izmišljaju gluposti jer kako inače da ocrne mahom uspešne kapitalističke "svinje"?
I upravo zbog ovako neverovatno uporne i fanatične sovjetske propagande (koja je harala Amerikom preko Holivuda, medija i fakulteta) i imamo debile kao sto su Trillo, koji ništa nisu shvatili, bar što se internacionalne politike tiče.
Političkih debila i ovci je bilo i pre interneta, da se razumemo.
Naracija je ne samo bespotrebna, već i totalni promašaj, jer je nejasno KO priča, niti je jasno sta on zapravo hoće ili neće. I to uprkos tome sto je Trillo navodno objasnio na početku da je narator nevoljan da bude u ulozi naratora i da je to (valjda) on, Trillo. Čemu mržnja prema Boldu? To kao prvo nije jasno. Mnogi komentari naratora zbunjuju pre nego sto pomažu. Nikada u stripu nisam čitao ovako glupu naraciju; bukvalno da se svaki komentar naratora obriše, ne bi bila šteta uopšte.
Nije priča totalno sranje. Ima nekih simpatičnih fora. Npr kada se instruktor glume napali na Light, ili kada Bold ruši stepenište gde god krene. Ali ovi pozitivni aspekti su redji, a većina pokušaja humora ne uspevaju jer priča nema baš nikakav kredibilitet ni u kom smislu.
Satira, pa čak i sprdnja, mogu da uspeju samo ako su bazirani u nekoj istini, tj imaju bar neku osnovu u realnom životu. Inače ništa nema smisla, a humor ne funkcioniše...
|
No comments:
Post a Comment