Wednesday, September 30, 2020

Dracula - Fernandez

 

Updated: 22.6.23.


DRAKULA

Vrsta: zaseban album

Crtez: Fernando Fernandez

Scenario: Bram Stoker / Fernandez 

Izdavac: Cartem Comics (2021)

Jezik: spanski

Premijerno: 1984 

Dimenzije: 36.5 x 26.7 cm, HC

Br strana netto: 90 

Tiraz: nepoznat

Zanr: klasika, horor

YU istorijat: nepoznato

Kolor? Da.

Politicki obojen? Ne.

Golotinja? Blaza varijanta. 

Rasprodato? Ne znam.

Crtez: 10/10

Scenario: 7/10

Ciljne grupe: starija publika, fanovi BD, fanovi slikarskih stripova 

Prednosti: vrhunski crtez, fenomenalan kolor, velicina, male margine, vrhunski papir

Minusi: nista



Vrsta: zaseban (dupli) album

Epizode: 1-2

Crtez: Fernando Fernandez

Scenario: Bram Stoker / Fernandez 

Izdavac: Bastei (1985)

Jezik: nemacki

Dimenzije: 28.9 x 21.5 cm, SC

Br strana netto: 46/44 

Tiraz: nepoznat

Kolor? Da.

Rasprodato? Da.

Crtez: 10/10

Scenario: 7/10

Ciljne grupe: starija publika, fanovi BD, fanovi slikarskih stripova 

Prednosti: vrhunski crtez, fenomenalan kolor

Minusi: SC umesto HC, naslovnice

Onaj prvi album je najnovije izdanje, iz Spanije, a ujedno je to i najveci strip koji imam u kolekciji. Izdanje je fantasticno, kompletno razbija i ubija ova dva nemacka albuma koja imam jos od 80ih a koji deluju preskromno u poredjenju s ovim gigantom, iako ni ta nemacka izdanja nisu uopste losa.

Pomalo mi je smesno kada jedna Fibra danas izbaci crno-belu Drakulu od Bess-a, a kompletno svi izdavaci u paketu zanemaruju Fernandeza, i to ne samo njegovu verziju vec i sve ostale njegove stripove.

Bess-ova verzija je sasvim OK, crtacki barem, ali prejadno je kada se pravi citava cika i svirka oko tog izdanja kada postoji OVO. Realno, Drakula je jedna toliko izvakana prica da je maltene jedino bitno kakav je crtez, a u tom pogledu Fernandez prednjaci pred svima koji su se ikada detaljnije pozabavili s tim vampirom.

Ovo je original naslovnica, superiorna u odnosu na kitch koji su izdali Nemci. Ono je album br 1 s nemackog trzista 80ih, jedna vrlo jadna stereotipicna naslovnica koju pritom i nije ilustrovao Fernandez!

Taj seljacki izdavac Bastei je i jedan Korbenov album izbacio s tudjom naslovnicom, tako da nista ne cudi: Fall of the House of Usher su izbacili sa cenzurisanom naslovnicom; o tome vise u postu o tom albumu, link dole.

Broj 2 od Bastei, nastavak, je takodje objavljen s naslovnicom nekog drugog crtaca, nekog trecerazrednog nikogovica. Razlog mi je nepoznat.


Fernandezov crtez u ovom albumu je sjajan. To je jedan slikarski album u stilu Slaine-a, Najamnika ili Storm-a. Elegantno i mukotrpno obojen/naslikan album, ovaj nekadasnji nacin koloracije (pre nego sto je celokupnu strip industriju odneo djavo) je 5,000 nivoa iznad onoga sto danasnji izdavaci iseravaju na svojim kompjuterima. Moderni stripovi izgledaju kao Lego kockice, plasticno i sterilno, a razlog tome je u velikoj meri ne samo sve jadniji/banalniji/komercijalniji crtez vec i ogavni CGI kolor.


https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/09/zora-and-hibernauts-fernandez.html




No comments:

Post a Comment