Thursday, October 1, 2020

Nipper - Solano


Updated: 5.8.22.


 NIPPER 1-2

Vrsta: integrali (ukupno 6)

Crtez: Francisco Solano Lopez

Scenario: Tom Tully 

Izdavac: Strip Non-stop (2014)

Premijerno: 1970-1974 

Dimenzije: 34.7 x 24.6 cm, HC

Br strana netto: 216 x 2 

Tiraz: 300

Zanr: sport

YU istorijat: Slobodna Dalmacija

Kolor? c/b

Politicki obojen? Ne. 

Rasprodato? Valjda.

Crtez: 10/10

Scenario: 5/10 

Ciljne grupe: nostalgicari, svi uzrasti 

Prednosti: odlican crtez, staromodno

Minusi: ponekad previse naivno i glupo, preterivanje

Nipper je simpatican, naivni serijal o siromasnom sirocetu koji se pokusava probiti u svetu fudbala. Crtez je genijalan, sa neverovatnim sencenjem i originalnim i upecatljivim stilom, pogotovo nacin na koji su oslikani likovi. Ovaj strip ima fanove prvenstveno u Hrvatskoj; u Srbiji nije bio objavljivan u eri Jugoslavije, bar koliko ja znam.

Solano je medjutim daleko poznatiji po izvikanom Eternautu, precenjenom jer ga je napisao notorni komunjara Hector German Oesterheld, heroj levicarske strip scene; vec znamo da su levicari na ceni u medijima te da se njihovi radovi uvek daleko vise kotiraju od apolitickih (ili "ne daj Boze" desnicarskih) scenarista/crtaca. Eternaut - tj prvi deo koji se kotira kao "onaj pravi" - ima daleko slabiji crtez jer ga je Solano radio pre svoje najbolje crtacke faze koja je bila u 70im. Ni drugo deo Eternauta nije puno bolji i crtacki je slabiji.

Jos jedan odlican njegov britanski serijal je Dzepna Armija koji je vec poznat sredovecnim YU nostalgicarima iz Politkinog Zabavnika. Galactus takodje deluje veoma zabavno mada ga nisam citao.

Hrvati su izdali citav serijal Nipper-a, i to odlicnog kvaliteta sa meksim i tanjim papirom nego sto je uobicajen kod HC izdanja. Cak i ovaj mali izdavac zna da se za c/b stripove ne koristi sjajan papir, greska koju precenjena Fibra iznova pravi. Carobna Knjiga i jos neki takodje. Medjutim ova ostala 4 albuma ne nameravam da nabavim niti ih preporucujem jer od 3. dela nadalje crtez preuzima neki inferiorni ilustrator. U trecem albumu ima samo mali broj strana od Solana.

Radnja nazalost ume da nervira s vremena na vreme. Tully ima losu naviku da pribegava ustaljenim i starinskim forama kao sto su jeftine namestaljke i nerealne zavere a time samo postize da Nipper bude gluplji nego sto je potrebno, a vredja i inteligenciju citaoca. "Usiljena drama" ili "konflikt po-svaku-cenu" su razlozi tome. Tully cesto nije znao kako da price ucini zanimljivim na kreativan nacin pa je radio sto svaki holivudski scenaristicki mediokritet radi: kreirati konflikt/dramu na silu. Sablon je jasan: uvek neko kuje zaveru protiv Nippera, sto postaje prilicno jadno kada se ta copy-paste radnja zavrti po ko zna koji put. Da bi na silu usmeravao radnju Tully tera Nippera da radi glupe stvari, na primer da lose proceni neku situaciju i stoga reaguje na nebulozne nacine. Radnja ne tece "prirodnim" tokom zbog toga vec ima nerealne obrte koji na vestacki nacin kreiraju pricu. Doduse, ima i drugacijih radnji, ali debilne zavere dominiraju.

https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/dzepna-armija-solano.html


No comments:

Post a Comment