Monday, September 28, 2020

Uzumaki - Ito

 

UZUMAKI 1-3

Vrsta: dzepni integrali (tankoboni)

Crtez/scenario: Junji Ito 

Izdavac: Darkwood (2013-2014)

Premijerno: 1998-1999 

Dimenzije: 19 x 13 cm, SC

Br strana netto: 570 (sz) 

Tiraz: nepoznat

Zanr: horor

Kolor? c/b

Politicki obojen? Nula.

Golotinja? Ne. 

Rasprodato? Vise nije.

Crtez: 8/10

Scenario: 9-10/10 

Ciljne grupe: manje retardirani mangatardi, horor fanovi 

Prednosti: veoma dobar crtez, atmosfericnost, visoka originalnost, netipicna manga, unikatan miris 

Minusi: kraj serijala nije sasvim zadovoljavajuc

Film iz 2000. sam gledao tada kada je bio izasao, i mislio sam dugo da se strip kasnije pojavio, a zapravo je film baziran na stripu. Film je japanske produkcije i iako nije uopste los dosta je slabiji od stripa. Nema poredjenja zapravo. Jer kada je strip odlicno koncipiran - a pogotovo veoma dobro ilustrovan - tesko da ikakva filmska verzija moze da mu parira. Pogotovo kada strip ima daleko vise prica i detalja, kao sto je ovde slucaj: sazeti 570 strana u film od 90 minuta je puki optimizam. Ali kome se strip dopao, moze i film da proba.

Uzumaki je veoma zabavan serijal iz vise razloga. Jedan od njih je sto su price kratke i neopterecene brbljanjem te se brzo i lako citaju. Ito uglavnom prepusta crtezima da pricaju za sebe, bez previse bespotrebnog baljezganja i lupetanja kako to zna da bude obicaj kod nekih serijala.

Format je simpatican, mada mi ne bi smetalo da je malo veci - kao kod Viz Media izdanja kojem dajem prednost uprkos mnogo visoj ceni.

Crtez je veoma dobar. Kod mangi nije retko da je scenografija odnosno pozadina veoma dobro (cak i odlicno) odradjena ali da su zato likovi prikazani na stereotipican nacin, kao neki kreteni. Ovde je scenografija uglavnom odlicna, a likovi nisu kretenski. Nisu ni nesto posebno dobro nacrtani ali s obzirom da je ovo manga, super su. U odnosu na one ogavne One Piece i Naruto DW serijale, na primer, su ovde likovi maltene na nivou Berneta, na nivou Serpierija. (Naravno da preterujem da bih napravio poentu.) Doduse, lica monstruma i mutanata su odlicno odradjeni, jer uvek daleko detaljniji od lica obicnih likova.

Taj neobjasnjivi ali uporni raskorak kod mange izmedju detaljne i ponekad vrhunske scenografije i kretenskih likova sa ustima velicine olimpijskih bazena, ocima kao sove i bez noseva, je veoma iritantan. To je jedan kretenski i nebulozni stilski kontrast koji je unistio potencijal mnogih mangi da budu ozbiljni stripovi. To je kao da nacrtate Miki Mausa na pozadinu koju je prethodno postavio Toppi ili Giraud. Jednostavno nema logike, a nema ni ukusa. Seljacki i primitivno deluje.

Radnja je prilicno originalna, i vecina epizoda nude nesto novo i neobicno, cak i "istrosenim" horor fanovima koji su vec sve videli. Jedino je pomalo problematicna zadnja epizoda koja je, iako interesantna, bez pravog zakljucka. Ukoliko ocekujete detaljna i jasna objasnjenja na kraju serijala - vergiss es, sto bi Svabe rekle.

U "originalu", barem onom od Viz Media (na engleskom), uvodne strane su u boji. Bilo bi veoma pozeljno da se citav serijal oboji jer odlicno izgleda ovako. A i nadam se tvrdim povezom ukoliko do toga ikad dodje. Darkwood-ovo izdanje je dobro, ali moze uvek bolje... Mada sumnjam da je DW u prilici da bira format i ostale tehnikalije; Japanski manga izdavaci su veliki snobovi i ukoliko neko trazi da se objave u malom tirazu (za malo trziste kao sto je Balkan) oni vam smanje format i/ili onemoguce HC. Odnosno tako nesto sam nacuo.

https://vjetroscomics.blogspot.com/2022/08/gyo-ito.html

https://vjetroscomics.blogspot.com/2022/08/battle-angel-alita-kishiro.html

https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/solitudinis-morbus-toppi.html


No comments:

Post a Comment