Wednesday, September 30, 2020

Flash Gordon - Raymond

 

Flash  Gordon  1-6

Vrsta: integrali 

Crtez/scenario: Alex Raymond 

Izdavac: Carobna Knjiga (2015/2017)

Premijerno: 1934-1944 

Dimenzije: 33.5 x 24.8 cm, HC

Br strana netto: 92-96

Tiraz: 1-3 1000, 4-6 400

Zanr: sci-fi, pulp fiction

YU istorijat: Stripoteka

Kolor? Da.

Politicki obojen? Skoro nista. 

Rasprodato? 3, 4, 5 i 6 jesu.

Crtez: 7-9/10

Scenario: 3/10

Ciljne grupe: deca, nostalgicari 

Prednosti: veoma dobar crtez, odlican kolor, sarmantno, staromodno

Minusi: veoma glupe i predvidljive price, stereotipicni naivni likovi, sablonsko ponavljanje istih klishea u krug, Dzim iz Dzungle na skoro svakoj strani

Crtez je sve bolji kako odmice serijal, a i zbog loseg rasporeda panela album 1 je ubedljivo najslabiji. Nivo scenarija medjutim tvrdoglavo ostaje neverovatno nizak tokom citavih 6 albuma, tako da FG definitivno nije za stripofile koji su zahtevniji sto se radnje tice, blago receno.

Odluka da se izdaju strane onako kako su prvobitne izdate - odnosno sa serijalom Dzim iz Dzungle - je idiotizam. To je i veliki razlog zasto se FG od CK toliko slabo prodavao da moraju stalno da ga stavljaju na akcije. Meni licno nesto posebno ne smeta sto taj DZizDZ viri na vrhu svake strane, ali bi nesumnjivo bilo bolje (i jeftinije za nas) da su izbacili to govanjce od serijala. Uostalom, zer ne pise "Flash Gordon" na naslovnicama? Ovakve odluke su mi neshvatljive, ali znam da to nije bila ideja CK, vec je tako debilno izdat serijal i u Americi koja je poznata po svojim kretenskim izdavackim potezima. Da li je CK imao opciju da FG izda bez DZizDZ-a, to ne znam. S obzirom da se u CK skoro uopste ne razumeju u strip, vec uglavnom nekako srljaju iz serijala u serijalne znajuci vrednost onoga sto izbacuju, ne bi me cudilo da su naivno prihvatili ovu "duplu" varijantu verujuci da ce se to dopasti stripofilima.

Scenariji su skoro katastrofalni. Volim ja jeftin shund ponekad, odnosno kada je lepo ilustrovan, ali Raymond ga pretera sa kretenskim likovima, stereotipicnim obrtima i klisheima, a pogotovo sa neumoljivim ponavljanjem jedne te iste radnje. Naracija je suvoparna i neretko opisuje zbivanja koja su vise nego ocigledna sa samih crteza, ali to je najmanji problem.


Evo kako ide tok prakticno svake avanture (ne mogu da kazem "epizode" jer tokom svih 6 albuma nigde nema tacke ni zareza izmedju zbivanja vec sve tece u nekom kontinuitetu, sto je tipicno za ove nedeljne table iz tog doba):

1. FG & co naidju na neku novu civilizaciju/drzavu/grad.
2. FG upoznaje neku ribu koja se instantno zaljubljuje u njega i kuje plan da ga preotme od njegove ribe Dejl.
3. Dejl primecuje nameru i odmah ljubomorise, mrsti se. (Cesto ona "slucajno" nailazi na situacije kada suparnica Flasha zagrli ili poljubi i naravno odmah pogresno tumaci situaciju: ono kao sit-com maltene.)
4. FG & co bivaju zarobljeni/zatvoreni i ubrzo planiraju beg. Ovaj serijal sadrzi bar 5,000 zarobljavanja, plus/minus 1,000.
5. Neko im pomaze u begu i/ili neko od njegovih saveznika ga izda radi karijere, novca ili ljubomore jer voli Dejl. (Flash i Dejl su toliko neodoljivi da se svi redom zaljubljuju u njih.)
6. FG bezi iz grada ili rusi rezim.
7. FG & co nailaze na neku novu civilizaciju/drzavu/grad...

I tako u krug. Stalno.

Da stvari budu jos gore, Flash i Imperator Ming se konstantno igraju macke i misa, u nedogled. Jedan hapsi/zarobljava drugog, ovaj bezi, i tako u krug. Dejl je vrlo cesto samo pion u toj citavoj igri: Ming je zarobi a onda ceka Flasha da padne u zamku, sve otrcani fazoni na nivou kasnijih B-filmova...

Jedini razlog zasto se taj zacarani krug macke i misa napokon zavrsava (u albumu 5) je zato sto se 1941. desio Perl Harbor, a time je Raymond odlucio da prebaci radnju natrag na Zemlju, avantura u kojoj se Flash bori protiv nekih pseudo-nacista (koji se razlikuju od pravih nacista samo po simbolu na uniformama). Zbog toga veoma zbrzano Flash pobedjuje Minga, da bi Raymond mogao da se baci na tu nacisticku avanturu. Tragikomicno je to sto je bio potreban WW2 da bi Raymond napokon batalio Minga koji je ekstremno smoran i nezanimljiv zlikovac.

Ima tu i drugih, doduse mozda manje ociglednih gluposti. Na primer Flashov nepodnosljivi i kompletno nelogicni pacifizam. Ume on da ubije, ali samo kada bas mora, kada ga npr neki negativac napada nozem i nema nikakvog nacina da mu postedi zivot. U bezbroj situacija Flash ZRTVUJE stotine nevinih zivota samo zato sto sve oprasta nekom zlikovcu. Smehotresno je kad god mu umakne neki "amnestirani" neprijatelj da bi potom taj isti opet napravio haos i izazvao smrt desetine i stotine ljudi. Flashovo gandijevsko oprastanje dostize vrhunac ludila/idiotizma kada u jednoj avanturi (album 4 ili 5) oprasta jednom liku - iako ga je ovaj pokusao ubiti samo malo ranije! Naravno, taj lik samo malo kasnije OPET pokusava da ga ubije. Da li mu Flash OPET oprasta? Ne, jer cak ni Raymond nije bas toliki debil.

U albumu 5, nakon nacisticke avanture ekipa se vraca na Mongo, ali zavrsava na "najneistrazeniji deo planete". Kad ono - eto visoko razvijene civilizacije! Otkud sam takvo drustvo u jednom "neistrazenom delu planete". Ovakvih idiotskih kontradikcija i budalastina ima pregrst. Potom sledi opet zaljubljivanje neke vladarke u Flasha, opet je Dejl ljubomorna, opet neki koruptni djeneralisimo pokusava da postane vladar, opet bivaju svi zarobljeni... A ovog puta postoji i totalno smorna, glupa zavrzlama vezana za tajno pismo od kraljice.


No comments:

Post a Comment