Thursday, October 1, 2020

Solitudinis Morbus - Toppi

 

Updated: 27.7.22.


SOLITUDINIS MORBUS

Vrsta: antologija 

Crtez/scenario: Sergio Toppi 

Izdavac: Fibra (2015)

Premijerno: 1975-2011 

Dimenzije: 28.7 x 22 cm, HC

Br strana netto: 500 

Tiraz: 600

Zanr: horor, egzotika, istorijski, ratni

YU istorijat: nepoznato

Kolor? c/b

Politicki obojen? Nekoliko prica su PC.

Golotinja? Da, ali malo. 

Rasprodato? Da.

Crtez: 9/10

Scenario: 6-8/10

Ciljne grupe: esteticari, iskusni stripofili, starija publika 

Prednosti: zanrovi, tematike, originalnost, neobican i detaljan crtez 

Minusi: steta sto nema kolora, nekoliko politicki-korektnih idiotarija, strip tezak kao 5 cigli
Treca antologija Toppijevih prica od Fibre je ujedno i najdeblji album od ovog ilustratora. Zapravo, ovo je ujedno i najdeblji/najtezi album koji imam u citavoj svojoj kolekciji. Citati knjizurinu od skoro 3 kilograma je ujedno izazov, avantura i podvig, pogotovo za nas horizontalne citaoce. 28 prica razlicitih duzina, lokacija, istorijskih perioda i crtackih perioda ujedinjuje zajednicki horor zanr. Ali pre bih rekao da je ovo avanturisticki horor nego onaj uobicajeni, mada ima i toga.

Svidja mi se sto Toppi koristi lokacije i ere koje su gotovo kompletno ignorisane u kinematografiji i stripu tj u popularnoj kulturi. Drugim recima, nije kod Topija sve limitirano samo na Divlji Zapad, na WW2, i slicne klishee vec je vise u duhu Korto Maltezea u kojem su egzoticne lokacije norma. S tim sto se Toppi bavi bas zabacenim predelima i mnogo starijim erama. A to - uz sjajni crtez - cini ovu antologiju posebnom.

Kvalitet crteza je najbolji kod prica iz 80ih, npr tabla gore iz price Puppenherstellerstr. 89, a najslabiji je kod onih najnovijih, iz ovog veka. Razjareni Medved ima najslabiji crtez, a ni zavrsetak price nije dobar jer nejasan. Ali u sustini crtez ne varira drasticno.
S druge strane, varijacije u nivou prica su mnogo jasnije.

Malo me razocarala politicka korektnost (i svi klishei koji idu uz tu ogavnu ideolosku struju), kao u prici Blues. Tu je glavni lik duh crnca saksofoniste s americkog Juga koji srece nekoliko belaca, od kojih su svi zli rasisti. Takva stereotipna rasna podela mi je uvek isla na ganglije jer je to onaj najjeftiniji, najgluplji, najprimitivniji i sto je najvaznije najnerealniji pristup karakterizaciji, koji ne vodi nicem dobrom. Takvo polu-suptilno moralisanje tj pridikovanje tj potcenjivanje citaoca nema sta da trazi u pricama "ozbiljnih" strip autora. Toppiju se donekle oprasta jer je ipak napisao ovu pricu davno, 1990., odnosno pre ovog modernog talasa neumoljivog/fejk/"visoko-moralnog" anti-rasizma. Da je ovakvu pricu sada izbacio, on bi potpisao sebe kao levicarsku ovcu koja prati trendove.

Steta, jer premisa ove price zaista nije losa. Medjutim, ovakva levicarska izivljavanja su ipak samo sporadicna pojava u ovoj kompilaciji, kao na primer u prici Kas-Cej ciji je glavni lik pacifista (i to u doba carske Rusije!). Taj pacifizam doduse nije napadno izmoralisan kao sto zna biti - bas onako kretenski iskarikiran kao npr u levicarskim filmovima - tako da je ovo mala kritika.

M'Felewzi
 je jos jedna prica donekle ruinirana svojom preteranom, iskarikiranom anti-rasistickom premisom: naime, beli lovac, psihopata, iz hira ubija glavnog vodica jednog bwane, a bwana nije uopste ljut. Cak mu je dozvolio da puca na njega. Ako se ne varam (a sigurno se ne varam) dobri vodici su u savani (ili bilo gde u divljini) zlata vredni, prema tome Toppi je ispao pomalo idiot s ovako glupom osnovom za ovu osvetnicku pricu. Bas ce neki zemljoposednik da tako olako zrtvuje svog vodica da bi udovoljio hir nekom tamo sadisti koji mu je dosao u goste. Ajde der da je lovac neki ministar vlade, neko kome se ne sme reci ne, ali to nije slucaj. Da ubistvo nije bilo toliko besmisleno i nerealno prica bi bila mnogo bolja.

Price su na pocetku vise pesimisticke prirode sa losim ishodom, a najbolji primer za to je prva prica, Suma Brocelan, ovde prikazana. Kasnije je tema osvete dominantnija.

Medju boljim pricama su Solitudinis Morbus, Krull, Myetzko, Airoanguaq.

Svidja mi se to sto su (skoro) sve anti-ratne price locirane u WW1 a ne u Vijetnamu - sto bi se pre dalo ocekivati, pogotovo kod levicarski nastrojenih scenarista. Svako ko je imalo istorijski potkovan - a pritom objektivan tj nije pristrasan - zna da nema boljeg primera za ludilo, brutalnost i beskrupuloznu korupciju rata nego WW1. Da li neki scenarista bira WW1 ili Vijetnam da bi izigravao "anti-ratnog profitera" (tj da bi prikupljao poene izigravajuci moralistu na racun tudje patnje) sve govori o tom piscu: oni koji biraju Vijetnam su u 95% slucajeva zagrizeni komunisti kojima ne smeta rat kao takav vec im smetaju odredjeni ratovi npr oni vodjeni protiv levicarskih rezima. Nazalost, velika vecina stripofila (kao i sirih narodnih masa) nemaju ni predstavu da je u toku politicko-kulturoloski propagandni rat u kojima su oni kao citaoci obicni pioni i lakoverne ovce.

Jedini pravi problem s ovim izdanjem je sto je ljigavi urednik Fibre (inace komunista) odlucio da jednim udarcem ubije dve muve, odnosno da izbaci dva velika Toppi integrala u jednoj ogromnoj cigletini teskoj vise od 2.5 kile. I to za istu cenu kao da ih je objavio odvojeno, u dva integrala. Kakav covek trebas biti, koji mozak trebas posedovati da izbacis ovako dobar strip u jednoj ogromnoj cigletini od 570 strana kao da je u pitanju (neko marvelovsko) smece koje treba otaljati sto brze!

Da se razumemo, cak i Toppi integrali duplo manji od ovog imaju nekih 210 do 270 strana tj glomazni su tj sadrze po 4-5 albuma BD duzine. Medjutim, ovakva pokvarena taktika se Fibri nije sasvim isplatila, jer im je trebalo citavih 6 godina da rasprodaju ovaj integral, uprkos velikoj popularnosti Topija kao i relativno niskom tirazu. Za ostale Toppi integrale im obicno treba samo godina-dve da ih sve prodaju, cak i reprinti znaju da odu za samo godinu dana. Zato je Fibra kasnije izbacila Colt Frontier i Skriveno lice u uobicajenom fazonu sa po 4-5 albuma - umesto da su izbacili i ova dva kao jedan. Na svu srecu ove dve najnovije kompilacije Topija nisu bile nagurane u jednu ciglu.

Steta, jer SM u proseku sadrzi visi nivo crteza od gore pomenutog Colt Frontier. Citati ili prelistavati ovoliku cigletinu je prilicno zajebano, a i pretpostavljam da ce ovakva enciklopedijsko-gargantuanska "knjiga" da se brze raspadne kod cesceg citanja. Ako vec naguravas 500+ strana u jednu ciglu, onda barem snizi cenu... Klasican lopovluk.

Ako urednik Fibre ima imalo mozga (i morala), reprintovace SM, ali u dva odvojena izdanja kao sto dolikuje ovakvom stripu. Em ce na taj nacin da napali kolekcionare tj fibratore koji "moraju" da imaju bas sve od ovog izdavaca (da, to su kompletni idioti kojima jedan covek odlucuje sta ce da citaju), em ce fanovi Topija kojima je taj ogromni volumenator bio predebeo ili nemoguc (jer rasprodat) moci da ga nabave onako kako treba, po 250-300 strana.




No comments:

Post a Comment