Monday, March 24, 2025

Relatos del nuevo mundo - Palacios



El Primer Viaje de Colon
Vrsta: 1. album serijala (zasebna prica)

Crtez/scenario: Antonio Palacios

Jezik: spanski

Izdavac: Planeta-Agostini (1992)

Premijerno: 1992

Dimenzije: 33.7 x 25 cm, HC

Br strana netto: 54

Zanr: istorijski

Kolor? Da.

Golotinja? Neznatno.

Crtez: 10/10

Scenario: -

Ciljne grupe: esteticari

Prednosti: vrhunski crtez, fantastican kolor

Minusi: na spanskom
O cemu se ovde radi?

Ovo je prvi album malo poznatog a time i totalno potcenjenog istorijskog serijala iz 1992. godine koji se sastoji od 25 albuma, zvanog Relatos del nuevo mundo tj Price iz novog sveta koji se bavi kolonizacijom Amerike, uglavnom iz perspektive Spanaca i Argentinaca. Ilustrovali su ga razni poznati(ji) crtaci: Palacios, Ortiz, Toppi, Bermejo, E. Breccia, A. Breccia, Micheluzzi, i Font su medju njima, znaci prilicno jaka ekipa s nekim od najboljih svetskih ilustratora (mada ima tu i par prosecnih koje nisam izlistao). Posto mi je Palacios jedan od omiljenih crtaca (top 5), nakanio sam da samo od njega nabavim albume, i samo cu o njima ovde da pricam detaljnije. On je nacrtao/napisao ukupno 3 epizode (1, 3 i 11), najvise od svih. Ortiz je bio zaduzen za brojeve 2 i 25, a Toppi za 14 i 22. Ove Topijeve su jedine epizode ovog serijala koje su ikad objavljene na Balkanu (barem koliko ja znam) i to u Fibrinom Colt Frontier integralu. (To su one dve duze epizode u boji.) Tako da i njih imam.

Pre nego sto su komercijalni interesi (i ciljano zatupljivanje masa) kompletno zavladali evropskim stripom (i unistili ga, barem za sada), u 70im, 80im i 90im izdato je nekoliko veoma opsirnih istorijskih serijala, na kojima su radili neki od najboljih crtaca. Ovo je jedan od tih. Balkanska publika je vec upoznata sa Larusovim Otkrice sveta u stripu, koji je ovde izlazio u 8oim, u 24 SC albuma, standarni BD format. Tu su bili ukljuceni Manara, Sio, Toppi, Battaglia, Gattia i Poivet - kao i jos par prosecnih crtaca. A postoji i paralelan serijal ovome, Istorija Francuske u stripu
, na kojem je radila veoma slicna ekipa, takodje sa ukupno 24 albuma, i takodje sa dve price po albumu.




El Virreinato de Colon
Vrsta: 3. album serijala (zasebna prica)

Crtez/scenario: Antonio Palacios

Jezik: spanski

Izdavac: Planeta-Agostini (1992)

Premijerno: 1992

Dimenzije: 33.7 x 25 cm, HC

Br strana netto: 46

Zanr: istorijski

Kolor? Da.

Golotinja? Ne puno.

Crtez/kolor: 10/10

Scenario: 5/10

Ciljne grupe: esteticari

Prednosti: vrhunski crtez, fantastican kolor, genijalan format, male margine

Minusi: previse sazeta i konfuzna radnja
La luz y la espada je fantasticno nacrtan i obojen strip, prezentovan u retko velikom formatu. Dok vecina BD albuma ima duzinu stripa od 25 cm - govorim o unutrasnjem sadrzaju ne o formatu citavog albuma - ovaj je iznutra cak 32 cm (a spolja 33.7), sto cini njegovo citanje vecim zadovoljstvom nego sto bi to inace bilo. Da su barem svi stripovi izdavani sa malim marginama: em bi albumi bili manji sto znaci i laksi, em bi se papir stedeo, em bi cene verovatno bile nize. Pizdavaci kao sto su CK skoro uvek imaju ogromne margine, totalno nepotrebno.

Medjutim, ima(m) dva problema: na spanskom je, i scenario je konfuzan. Da ne bude da je samo moje slabo razumevanje spanskog razlog zasto kritikujem scenario, navescu cinjenicu da sam (uz pomoc voice translator app) bio citao Aragonesa i Batalju na spanskom i bez problema sve razumeo. Cak mi za neke delove nije ni bio potreban taj online prevodioc, vec sam razumeo citave recenice bez pomoci. Sto nije slucaj ovde.

Naravno, Bataljine bajke i Aragonesov veoma specifican (i veoma jednostavan) dijalog su nesto sasvim drugo od ozbiljnog istorijskog stripa koji se ne bavi titilacijom vec bukvalno istorijski prati "radnju". Stoga mi je cak i uz pomoc voice app prevoda bilo teze sa ovim stripom. A opet, nije prvi put da Palacios pise konfuzno. Treci album iz El Cid serijala, jedini kojeg imam (link dole), je takodje relativno konfuzan, barem u prvoj trecini.

Album ima pregrst likova, a nisu svi lako prepoznatljivi da bi se makar po facama odmah znalo ko je ko, zato sto Palacios ima stil s kojim face znaju da variraju od kadra do kadra, tako da je "jebo lud zbunjenog" najbolji nacin da opisem radnju. Slican problem postoji i u gore navedenom Otkrice sveta, u kojem se radnje takodje odigravaju veoma brzo: vremenski periodi se preskacu kengurskim skokovima, jedni likovi nestaju a drugi se pojavljuju, a takav "kompaktan" nacin pisanja moze lako dovesti do zbunjivanja citaoca. U Otkrice sveta svaka istorijska prica ima samo 24 strane - a uvek pokriva citavo jedno razdoblje ili zivotni vek jedne osobe, a tih 24 strana je zaista premalo da se u stripu isprica ijedna takva istorijski kompleksna prica.

U ovom slucaju ima duplo vise strana od toga, ali i to se ispostavlja kao premalo, jer se za par godina (kraj 15. veka, u ovom slucaju) odigralo pregrst dogadjaja da bi se to moglo uredno sve pokriti i objasniti u BD formatu.



Opširne recenzije:


Jodoverse:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/kasta-metabarona-gimenez.html
https://vjetroscomics.blogspot.com/2022/09/castaka-das-pastoras.html

Bernet:

Corben:

Toppi:

Palacios:

Bilal:

Bourgeon:

Manara:

Boucq:

Fernandez:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/09/zora-and-hibernauts-fernandez.html

Battaglia:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/legionar-dino-battaglia.html

Magnus:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/11/neznanac-magnus.html
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/alan-ford-u-boji.html

Ortiz:

Gimenez:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/kasta-metabarona-gimenez.html

Font:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/jon-rohner-alfonso-font.html
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/11/zarobljenik-zvezda-alfonso-font.html

A. Breccia:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/mitovi-o-ktuluu-breccia.html
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/mort-cinder-breccia.html

Crumb:
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/10/drawn-together-robert-crumb.html
https://vjetroscomics.blogspot.com/2020/09/muke-sa-zenama-robert-crumb.html

Solano Lopez:

Lawrence:

Moebius:

Grrl-Power:

Amerikanizmi:


Ostale recenzije:






No comments:

Post a Comment