(Nebulozan scenaristički propust, iz epizode Eliksir Doktora Doksija. Doktor je šarlatan koji izvlači novac budalama - ali istovremeno je i ambiciozni idealista koji želi da se proslavi u medicini! Teška kontradikcija, primer koliko se Gošini ovde "trudio"...)
Nisam hteo napamet da pišem o nečemu što nisam čitao preko 30 godina, jer bi to zaista bilo jadno s moje strane - još jadnije nego Morisov crtež - pa sam odlučio da nešto malo pročitam da bih bio podrobnije upoznat sa ovim stripom - kad ga već blatim. (Odnosno ne blatim ga ja, ja samo izveštavam, jer blaćenje je već obavio Moris sa svojim bangavim mastilom.) Možda ovaj strip jeste žešće sranje, ali to ne znači da nije dobro prvo informisati se. Problem je samo bio u tome što ne posedujem ni jedan jedini album (sva ona "specijalna" izdanja Stripoteke koje sam kao klinac čitao već odavno nemam), pa sam zato odlučio da odem na sajt Čarobne Knjige. Tamo ima finih PDF fajlova (koje inače skoro nikada ne čitam, ja stripove čitam samo "uživo"), tako da sam nasumično odabrao pet-šest epizoda i pročitao prvih 15 strana od svake (jer više od toga i nema, što se ispostavilo kao dobra stvar). Smatram da je ovo sasvim dovoljno, pogotovo s obzirom s kolikom sam mukom čitao ovo "legendarno" štivo. Čitavih 15 strana po epizodi: nije bilo lako ali sam nekako izgurao i taj zadatak.
Kakav blam! Koliko god sam pamtio da serijal sadrži jadan i krajnje jeftin humor, ispostavilo se da je čak još gori nego što sam to mogao da pretpostavim. Više od 30 godina kasnije, i sa mozgom (valjda) nešto razvijenijim nego kada sam bio tupavo derle, mogao sam dosta objektivnije da (pr)ocenim TT. Fore ne da su jadne nego je teško strip čitati a da te ne hvata Fremdscham. (Divna nemačka reč za transfer blama.) Kada kažem da je strip dečiji onda to zaista mislim bukvalno, ne kao neko preterivanje u fazonu da mi je jedini cilj da pošto-poto uvredim taličarske fanove. (Već sam ih dovoljno uvredio, ali se nadam da će mi oprostiti, pogotovo nakon obavljenih lobotomija.) Humor je besramno glup, kao da je fore pisao idiot. Priče kao priče nisu loše, ali zato su fore beznadežne. Loši su scenariji Gošinija kao i drugih dunstera koji su "radili" na ovom serijalu, maltene nema razlike.
A tu kreće i element misterije. Gošini je jedan od najboljih scenarista, sa pregršt vrhunskih epizoda Asteriksa i Iznoguda, i to iz istog perioda (!), a ova činjenica baš mnogo zbunjuje. Da je ovo pisao neki kreten (na primer Charlier) ili neki levak pa bi mi sve bilo jasno. Ali to je ipak Gošini koje nije bio ni lenj (?) ni glup, a imao je veoma razvijen smisao za humor i izrazitu maštovitost. Kako ga nije bilo blam da se ovo objavljuje pod njegovim imenom?
Ili je ipak bio ponekad lenj? Jedno moguće objašnjenje za ovu misteriju je da se nije preterano trudio kod Taličnog Toma, iz ko zna kojeg razloga. Možda je smatrao da je strip za malu decu? Što jeste. Za bolide? Što jeste. Možda je uvideo da Moris nije preterano dobar crtač pa nije bio mnogo motivisan niti inspirisan da se posebno nešto zalaže? Realno: ukoliko ti je crtač slab onda će i scenario automatski da bude srozan, pa čemu se onda uopšte truditi. (Podrazumeva se da nisu svi stripofili dovoljno estetski potkovani da primete kada je crtež loš ili slab, ali će zato većina scenarista to da primete i možda im ne bude svejedno.) Ako je tako razmišljao bio je potpuno u pravu za Morisa, jer ovaj mizerni ilustrator nije bio ni pod nokat najboljim francusko-belgijskim crtačima te ere.
Možda se bio toliko potpuno posvetio Asteriksu i Iznogudu da jednostavno nije imao energije da se potpuno unese i u ovaj serijal? Istina je da se Gošini priključio ovom serijalu pre nego što su Asterix i Iznogud uopšte postojali, ali je tokom 60-ih uporedo radio na sva tri serijala. Pa zašto onda tolika razlika?
To nije moglo biti slučajno, odnosno verujem da je najverovatnije objašnjenje da je Gošini smatrao da su njegovi najbedniji fazoni sasvim dovoljni za ovakav serijal. Moguće je takođe da je bio mnogo motivisaniji za Asteriksa i Iznoguda jer su oni konceptualno daleko originalniji od jednog običnog vesterna te su Gošiniju nudili mnogo veće mogućnosti da se izrazi i da se zayebava. Nesumnjivo je da je bio svestan da je potencijal Asteriksa i Iznoguda daleko veći bio od Taličnog Toma. Asteriks se bazira na vrlo originalnom konceptu - koji se pritom na neki način još i bavio francuskom prošlošću - a Iznogud je tek bio originalan, potpuno jedinstven strip. Ne postoji nijedan humoristički serijal ni približno sličan Iznogudu. Taličnom Tomu? Ima ih puno... Na primer Koko Bill, neuporedivo kvalitetniji humoristički vestern, pa još sa totalno superiornim crtežom maestralnog Jakovitija. Ogromna je šteta i sramota što od ovog italijanskog crtača nije ama baš ništa izbačeno u obliku albuma ili integrala, dok od Taličnog Toma Čarobna Knjiga planira da izbaci baš svako smeće od epizode, čak i one kasnije faze sa još gorim crtačima i sa još dosadnijim scenarijima, faze koje čak ni fanovi nešto preterano ne vole. Koje li je to tek sranje...
Moris, sa svojim bednim i oskudnim crtežom, mogao je duplo više albuma da izdaje godišnje od Uderza sa Asteriksom, što je uglavnom i činio, pa je možda bilo i logično da će i scenariji da pate jer je Gošini morao duplo brže i više da piše za ovaj glupi vestern. A opet, nekako nisam ubeđen ni da bi to moglo biti kompletno objašnjenje, jer radi se o ogromnoj razlici u kvalitetu, ne o nijansama. Iznogud je toliko opičen pa čak i pomalo brutalan da maltene sadrži pythonovski humor; vrlo je neobičan strip, o čemu sam dovoljno pričao u jednom drugom postu. (Link dole.) Talični Tom, s druge strane, sadrži humor koji bi se najbolje mogao porediti sa dosadnim Mister Binom ili sa ultra-kretenskim TV serijalom Mućke, u originalu Only Fools and Horses, koji je u Britaniji kao i na Balkanu bio veoma popularan. U Britaniji je čak izglasan (od strane prilično retardiranih narodnih masa) za najbolju domaću humorističku seriju svih vremena, a tu je valjda Monty Python završio na drugom mestu, odmah iza. Frapantno je, fascinantno, i ogavno što postoje kreature kojima je jedno takvo sranje kao Mućke bolje ili čak daleko bolje od pythonovaca. Meni je to nepojmljivo, kao kad bi neko stavio Bon Jovi iznad Metalike, kao kada bi neko Mandelu vrednovao više od Čerčila, preferirao Friends u odnosu na Seinfeld, ili Michael Baya stavljao iznad Kjubrika. Gledao sam (odnosno bilo bi preciznije reći da sam bacio pogled na) pregršt epizoda Mućke, i mogu da se zakunem nad bilo kojom svetom knjigom da se nijedan jedini put nisam nasmejao, a to sranje sam uvek gledao ili iz dosade ili iz neke čudne fascinacije jer nisam mogao da razumem šta je tu smešno pa sam želeo da odgonetnem misteriju. Ja, koji sam plakao i padao na pod od smeha gledajući pythonovce (i neke druge odlične humorističke serijale i filmove), sam se jedva iskezio, eventualno dva-tri puta, gledajući ovo polu-sentimentalno smeće od serije. Daleko bilo da je jeftina sentimentalnost ove serije jedini njen problem. Nije. Humor je imbecilan, jadan, lenj, primitivan, stereotipičan, predvidljiv, a glumačka ekipa mizerna. Nekada sam smatrao da su glavna tri glumca iz Mućke ipak zaslužili bolji materijal, ali kada sam nedavno pogledao nekoliko epizoda (posle veoma puno godina opet), shvatio sam da su oni idealan izbor za tako loše scenarije. To su komičari nekog žlj nivoa, F klasa. Neharizmatični su, jedva malo simpatični, i veoma dosadni: baš kao i glupi fazoni i tupave fore od kojih su izgradili svoje precenjene karijere. (Dvoje od 5-6 glavnih glumaca su nepotisti, što nimalo ne čudi. To su onaj visoki štrkljavi i još štrkljavija rugoba koja mu (veoma loše) glumi žensku u kasnijim fazama serije.) Ukoliko želite da pročitate još o ovoj seriji na IMDb imam recenziju. Lako ćete je naći jer je jedina negativna od svih! (Da, ja jesam okružen idiotima, to mi je sudbina za čitav život.) |