Sa ovim prilično poznatim i popularnim serijalom sam upoznat još od kad sam bio klinac, ali osim upečatljivog (i tada modernog) crteža me strip nije intrigirao nešto posebno.
Sasvim slučajno sam pre četiri godine našao veoma povoljno 6. integral na nemačkom, i od tada čitam Džeremaju. Fokus mi je tada bio samo srednji period, jer je on crtački (a i verovatno scenaristički) ubedljivo najbolji. Prvi integral sadrži najslabiji crtež i najslabije priče, iako će Džeremajini fanatici tvrditi baš suprotno: pretpostavljam zato što vole slabiji crtež i dosadnije priče. Šta zna stripofil šta je dinja...
Zato sam prvo kompletirao integrale četiri do osam, za koje sam smatrao (a i dalje smatram) da su srž serijala, mada sam nešto kasnije dodao i trojku koja se takođe može smatrati delom te najbolje faze. Zadnji integral koji sam kupio je kec, i to nedavno; pročitao sam ga i potom ga se ratosiljao...
Glavni razlog zašto mi se te ranije priče ne sviđaju posebno, sem što je crtež manje elegantan i precizan (a i kolor znatno slabiji), je što me nervira premisa da smo u post-apokaliptičnom svetu - a sve se uglavnom odigrava po vestern šablonu, barem u prve dve priče, a i kasnije u drugom integralu. (Konji, pustinje, revolveri, saluni, pa čak i Indijanci...) Čemu se onda uopšte pretvarati da je ovo neki bajni futuristički svet? Herman kao da je tada hteo i jare i pare: hteo je vestern, koji ima poveliku publiku, ali je i želeo da privuče sci-fi fanove tako što će ubaciti neki prilično mršavi WW3 uvod koji mnogo baš i ne objašnjava; možda zato da bi mogao da bude fleksibilniji s radnjom/likovima/lokacijama kasnije? Međutim u ranijoj fazi taj sci-fi futuristički aspekat je zapravo nepostojeći. U prve tri epizode ga definitivno nema ni od korova. A i uopšteno govoreći serijal veoma retko sadrži pravi sci-fi (npr epizode 8 i 19, donekle), već mnogo više dođe kao neki kvazi-futuristički "road-(s)trip" (ekvivalent road trip film žanru). Ovo je avanturistički serijal sa primesama vesterna, krimića, ponešto drame i tri male kašike humora. (Fore se skoro sve svode na uzajamno podyebavanje između dva glavna lika.)
Distopijski takođe, ali samo do određene granice. Elementi fantazije su uglavnom sporadični ili jedva primetni jer se sve uglavnom svodi na kriminalne organizacije, koruptne političare i na klasično deljenje pravde - iako Džeremaja i Kurdi nisu nikakvi zvanični vojnici, panduri, detektivi ili išta slično. Oni su pomalo kao good cop / bad cop, dvojac u kojem Džeremaja ima ulogu ovog prvog jer je uzoran građanin u svakom smislu (što u prevodu znači da nije preterano zanimljiv), dok je Kurdi egocentričan, nepredvidljiviji i manje moralan. Naravno da to znači da njemu pripada i dužnost da bude comic relief. Titularni lik je naravno relativno suvoparan, ali to je zamka "moralnog savršenstva" glavnog heroja koja se jednostavno teško zaobilazi. Čim konstruišeš nekog lika koji je maltene savršen, taj lik automatski postaje dosadan ili u najmanju ruku nedovoljno zanimljiv. Zato je i ubačen Kurdi, ne samo zato što je lakše (?) pisati za dva junaka.
Koliko god ovo u teoriji bio distopijski post-apokaliptični strip, činjenica da se sve uglavnom vrti oko (prilično običnih) kriminalaca znači da je ovo komercijalan serijal - sa neobičnim crtežom i filmskim kadriranjem. Znači sadržajno je manje-više komercijalan, dok je u stilskom smislu mnogo više umetnički strip nego većina krimi/vestern/akcionih stripova. Pogotovo u to vreme, u 70-im, je takvo sinematografsko kadriranje bilo relativno novo i inovativno.
Tipična epizoda Džeremaje:
Džeremaja i Kurdi (baš nebulozna imena, što i ne ne čudi preterano s obzirom da je autor Flamanac: Huppen je još gore ime, tipično blesavo ime tog regiona) stižu u neku novu oblast ili grad, ili se vraćaju negde gde su već bili pa sreću stare (ne)prijatelje. Žele samo da se odmore i onda krenu dalje ili su došli da bi našli posao, a ponekad imaju neku konkretnu šemu da zarade koju kintu. Ubrzo nakon dolaska pojavljuje se neki lik ili likovi koji ih upliću u neki svoj rat protiv moćnih lokalnih ološa. Ili odmah lično upoznaju te ološe koji ih sami upliću u konflikt, obično kroz neko bahato ili arogantno ponašanje. Ti zlikovci vladaju gradom/oblašću a Džeremaja i Kurdi uskoro kreću u borbu protiv njih. (Ponekad prvo rade za njih pa tek onda kreće sukob.) Na kraju svrgavaju tu tiransku vlast (koja je politička ili čisto mafijaška) a onda brže-bolje napuštaju taj grad/oblast u "potrazi" za sledećim avanturom...
Skoro svaka epizoda ima klasičnu šemu David protiv Golijata, "mali čovek" protiv korupcije i prepotentnih moćnika. Zbog toga što Herman nije pomodarski nihilista (ili zato što je znao da to ne bi bilo preterano profitabilno) svaka (?) epizoda ima manje-više happy ending, koliko je to uopšte moguće u ovakvom razorenom svetu. (Mada ti gradovi često deluju sasvim normalno i obično, kao da se nikakav Treći svetski rat nije ni odigrao.) Ponekad se priče završavaju na bitter-sweet način, tj pravda pobeđuje ali uz poneku veću cenu, kao na primer u epizodi 17 koja zapravo ima prilično deprimirajući finiš: (SPOJLER) jedna nedužna riba gubi obe noge, a Džeremajina tetka ne biva kažnjena za veliku izdaju.
Međutim ovaj svet nije ni približno toliko razoren kao na primer Ortizov Hombre u kojem golo preživljavanje i konstantno nasilje važe za čitavo stanovništvo u kojem ni oni najjači po pravilu nemaju lak život, a tek da ne pričam o Korbenovom kompletno razorenom Svetu Mutanata u kojem nada praktično ne postoji ni za koga. U Hermanovoj polu-distopijskoj Americi novac i zlato su i dalje u upotrebi, postoje fabrike i tehnologija, a lokalne vlasti su česta pojava - što znači da postoji neka infrastruktura koliko god haotična bila. Po mom ukusu suviše infrastrukture za jednu Ameriku razorenu nuklearnim ratom, ali pošto ja ovo ne doživljavam kao distopijski sci-fi (jer nije) to mi ne smeta. U odnosu na Hombre ovo je visoka civilizacija, a u odnosu na Svet Mutanata ovo je maltene raj. Ni post-atomski svet u Aksi nije ovoliko razvijen (mada je Aksa naravno veoma "neozbiljan" palp serijal u poređenju sa ova ostala tri). Neću sada da ulazim u to koji je od ova četiri serijala najbliži realnosti jer je u ovom žanru faktor zabave bitniji od realizma - zbog čega je na primer Aksa nešto zabavniji serijal od Hombrea. Zbog gore opisanog šablona koji dominira u Džeremaji priče mnogo više dođu kao obični krimići nego kao neke neobične avanturističke drame o pukom preživljavanju - što bi bilo mnogo tipičnije za realistični post-apokaliptični svet.
Ima ponekad i romantike, mada ređe, kada se Džeremaja smuva s nekom ribom, a neretko se opici i Kurdi. Na sreću romansa se upotrebljava skoro isključivo kao pokretač novih problema to jest sukoba, a ne kao zasebna jedinka da bi se udovoljilo ženskoj publici (koja ovo i onako ne čita, jer žene kada treba da biraju između Pokemona i post-apokalipse izaberu ovo prvo u 99.9% slučajeva). Neki bi čak rekli da je možda dobro što romanse nema s obzirom koliko loše (?) Herman crta žene. Generalno crta ljude veoma neobično, što će reći ružno; neki ljudi su ih poredili sa Hobitima. Istina je da Hermanov stil zna da bude prilično surov prema ženskom polu (jer koga još zanima kako muškarci izgledaju...) Poneka "zgodna riba" deluje kao mutant maltene. Istina je da ja jako volim kada su žene odlično nacrtane, ali Hermanu se ovo oprašta...
Element humora je prisutan ali nije u prvom planu; uvek je negde po strani, onako usput ubačen da se stvari ne bi odvijale previše suvoparno. Nema previše šegačenja, sem kada Kurdi odigra ulogu klovna. (Uostalom, idiotski šlem koji uvek nosi na glavi je neka vrsta klovnovskog obeležja, kao da Herman hoće da nam kaže "e čisto da znate da je ovaj lik dežurni klovn".) Džeremaja i Kurdi kultivišu svoj neki "banter" koji nije loš ali ponekad deluje malčice usiljeno. Dijalozi su generalno kvalitetni, možda malo suviše filmski za moj ukus, ali realniji od uobičajenog stripovskog govora.
Onaj moj opis tipičnog scenarija možda zvuči šablonski međutim stalne promene lokacija nude Hermanu prilike da u svakoj priči prikaže različitu scenografiju pa time i atmosferu, a i priliv/odliv novih/prethodnih likova unosi varijaciju preko potrebnu za skoro svaki serijal - bez obzira da li je šablonski ili ne. Još jedan plus su relativno kompleksne priče koje involviraju veći broj (neobičnih) likova, uključujući i neke sporedne tj epizodiste, a raspleti su neretko maštoviti.
U svojoj najboljoj fazi, 1984-1995, Herman je kombinovao svoj najbolji crtež kao i veoma zabavne priče, a ovo možda još više važi za Tornjeve Boa Moria kojeg je uporedo crtao/pisao. Prilično je impresivno koliko je albuma uspeo da objavi u ovom periodu, radeći sa jednakim fokusom na dva kompletno različita serijala. Nekih 20 albuma je to, što znači dva godišnje, tj u proseku jedna strana svaka tri-četiri dana. Ovakav tempo spada među brže što se francusko-belgijskog stripa tiče. Kad još uzmemo u obzir da je sve scenarije sam pisao onda je to još impresivnije.
Zanimljivo je da mu je crtački stil bio dosta drugačiji u 60-im kada je počeo. Bernard Prince - nešto kao mornarska verzija James Bonda - je stereotipičan avanturističku akcioni BD, prosečan jer ga je pisao izvikani Greg; ali je zato veoma fino ilustrovan. Scenografija je i tada bila detaljna i odlična, ali su likovi drugačije izgledali. Bili su manje ekspresivni, više poker face. Sa Džeremajom je u 70-im uneo veće stilističke promene, i to na bolje. Dok se crtački stil Bernard Prince serijala mogao na prvu loptu lako pobrkati sa mnogim drugim francuskim i belgijskim crtačima, Džeremaja i TBM su uveli neki novi stil koji je bio instantno prepoznatljiv, a to važi i danas. (Možda delimično zato što niko ne želi da crta Hobite?)
1. epizoda Noć grabljivica je prilično mlaka. Prva strana služi kao neki prilično oskudni uvod u serijal, a jedina značajna informacija koju dobijamo je da su rasni ratovi između belaca i crnaca izazvali neku vrstu kataklizme. Zanimljivo je da Herman kasnije kompletno okreće leđa ovoj rasnoj podlozi, jer se u čitavom serijalu veoma retko ponovo pominje rasizam i podela na crnce i belce. Na svu sreću, naravno, jer da je rasizam suština ovog serijala ja ga nikad ne bih čitao. Izbegavao bih ga kao (belgijsku) kugu.
Prva velika glupost je na strani 14 kada se Džeremaja glasno žali na Kurdija - zato što je Kurdi upucao dvojicu psihopata "s leđa"! Ta dvojica su taman bili krenuli da ubiju Džeredebila, a pre toga su bili mučili vezanog Kurdija s namerom da ga ubiju. (Gore na slici.) Prema tome o čemu trtlja retardirani Džerekreten?! O čemu se on zapravo žali? Što ga je Kurdi spasao? Džeremaja čak bulazni kako se Kurdi nije ni potrudio da reši situaciju na nenasilan način: "nisi ni pokušao situaciju da rešiš na neki drugi način!" lupi Džerebolid i ostade živ. Ako je Herman hteo da nam dočara koliko je malouman mladi Džeremaja, definitivno je uspeo...
Naravno da Džeremaja nije ovoliko malouman, što i pokazuje u mnogim drugim epizodama, već je ovaj scenario tupav. Uostalom, ovakva vrsta usiljenog pacifizma od strane bilo kog glavnog lika bilo kog strip serijala me strašno nervira, iz puno razloga koje mislim da ne moram da nabrajam. Kome ti razlozi nisu očigledni taj je verovatno još gluplji od ovog prvobitnog, ranog Džeremaje... Koji pritom još deluje kao neko derište, kao da ima 13 godina. Verovatno se Herman ubrzo nakon prve epizode predomislio oko njegove starosti.
Naredna glupost je na 18. strani, kada Kurdi ulazi u salun. Voleo bih da mi neko objasni kako je ova distopijska Amerika poprimila toliko karakteristika američkog vesterna, samo zbog jednog nuklearnog, rasnog rata? Niđe veze. Nema nikakvog razloga da bilo kakav nuklearni rat ili građanski rat ili rasni rat vrati Amerikance na Divlji Zapad. Kakve su ovo gluposti? Malo kasnije imamo čak i revolveraški obračun, a nakon toga se pojavljuje i banda Indijanaca! Valjda da se upotpune ti vestern klišei. Ukoliko je Herman toliko žarko želeo vestern trebao je da nastavi sa Komančom (koji me uopšte ne zanima), a ne da bespotrebno zagađuje Džeremaju sa ovakvim glupostima. Ne može ijedan post-apokaliptični svet da se ikada bukvalno vraća u prošlost, sa sve identičnim detaljima, kao da su preživeli Amerikanci namerno odabrali vestern "modu" i običaje, kao da se igraju kauboja i Indijanaca - slično kako je kod njih popularno da organizuju dramatizacije Američkog građanskog rata. Ne razumem kako je Herman mislio da prođe s takvim nelogičnostima. A opet, pitajte Džeremajine fanove koje epizode najviše vole, i mnogi će reći da najviše vole ove rane epizode - koje spadaju među najslabije, objektivno.
Već na narednoj strani ide sledeća glupost, možda i najveća u ovoj priči: glavni zlikovac je neki nakinđureni mlohavi debeli derpan, koji bi u pravom životu (bilo sadašnjem ili nekom futurističko-distopijskom) mogao samo u snovima da bude vođa bande razbojnika, jer ovakva vrsta cirkuskog klovna može eventualno da prođe kao neki opaki razbojnik samo u superherojskim stripovima u kojima su skoro svi glavni likovi obučeni kao da su na maskenbalu. Ovakav našminkani pihtijasti pajac bi bio redovno mlaćen od protuva i kriminalaca; ne bi znao gde mu je glava a gde noge od silnih batina. Znači bio bi na dnu društvene lestvice ovakvog post-apokaliptičnog sveta, a ne na vrhu tog nekog novog pecking order. Ovaj kretensko nacrtani lik me dosta podseća na fašističkog lidera iz Bilalovog Nikopola (a čak je i stari Konan bar jednom imao nekog takvog sličnog, neubedljivog, pihtijastog vladara). Bilal još može i nekako da se vadi na to da njegov cirkuski klovn agira kao vođa u nekoj civilizovanoj budućnosti, u veoma urbanoj sredini, u kojoj je nekako i teoretski moguće da ovakvi ćurani kolo vode. Međutim, ova Hermanova retro-vestern budućnost nikako ne dozvoljava tako nešto, po nekoj najosnovnijoj logici ljudskog a pogotovo muškog ponašanja. Kada bi se Amerikanci vratili u neko post-apo stanje varvarstva onda lideri bandi zasigurno ne bi izgledali kao da su pobegli sa neke brazilske gej parade. To je jednostavno apsurdno. Pa još onako mlohavi kao ovaj. Birmingem je takav jedan delta mužjak da ne bi mogao da utera strah u kosti ni patuljcima i maloj deci - a kamoli nekim okorelim bitangama. Ovo bi jedino moglo da prođe da su i sledbenici Birmingema slično odeveni i našminkani: i to bi bilo ekstremno glupo (jer cheesy i posve nerealno), ali bi bar bilo logično da takvi klovnovi slede klovna koje je nalik njima. Želim da mi neko navede jedan jedini primer u istoriji čovečanstva da je neku mafiju ili bilo kakvu drugu kriminalnu organizaciju predvodio jedan transvestit! Šta je sledeće? Evnusi lideri? Neki hrčak mudonja?
|